Jak správně vybírat parfém?

Jak správně vybírat parfém?

ParfémParfémy milují především ženy, ale ani muži nejsou v parfumeriích až takovou výjimkou. Však také správná vůně dokáže podtrhnout charisma člověka a udělat velký dojem na okolí, proto je třeba věnovat jejímu výběru čas. Nabídka voňavek všeho druhu je dnes prakticky nekonečná a orientovat se v nich kvůli tomu může být docela problém. Víte, jak se rozdělují typy vůní a jak správně parfém zkoušet?

Rozdělení parfémů

Směs esenciálních olejů a dalších vonných látek v koncentrovaném lihu a malém množství vody, to je parfém. Podle intenzity vůně dané poměrem zastoupení parfémových látek se rozděluje na více typů. Samozřejmě čím více jich je obsaženo, tím je vůně intenzivnější a déle vydrží.

Parfém – podíl vonných látek 15 – 50 %

Parfémová voda (EDP – Eau de Parfum) – podíl vonných látek 12 – 15 %

Toaletní voda (EDT – Eau de Toilette) – podíl vonných látek 6 – 12 %

Kolínská voda (EDC – Eau de Cologne) – podíl vonných látek 4 – 6 %

Parfémy se skládají ze tří hlavních částí – hlavy, srdce a základu. Jako první je cítit hlava parfému, která bývá intenzivní a vyprchá během několika vteřin. Právě tento první dojem často napoví, zda nám vůně bude či nebude vonět. Srdce parfému se rozvoní po odeznění hlavy a je cítit několik hodin. To je to, co skutečně ucítí naše okolí. Základem je pak vůně, která bude cítit po celou délku výdrže parfému.

Jaké jsou druhy vůní?

Každému člověku voní něco jiného. Někdo má rád sladké těžké vůně, jiný dává přednost svěžesti v každém nadechnutí. Různé parfémy se hodí také pro různé příležitosti. Obecně platí, že v zimním období se nosí spíše sladší hřejivější vůně, v létě zase ty svěžejší a lehčí. Také na denní nošení se hodí lehčí vůně než na večer. Pozor si musíte dát i na konkrétní příležitost, na kterou se voníte. Na plese či večírku se těžší tóny parfému ve víru tance snesou, ovšem při několika hodinách sezení v divadle by vašim sousedům nemusely být vůbec příjemné. Vonné esence se dělí do několika základních skupin, které se mezi sebou různě mísí a vznikají tak originální parfémy.

Květinové vůně

Nejširší skupina, která zahrnuje všechny používané květinové vůně. Hojně využívaná je například růže, fialka, jasmín, kosatec, konvalinka, tuberosa, ylang-ylang a mnoho dalších. Květinové vůně jsou obsaženy především v dámských parfémech, ale najdou se i v některých pánských vůních. Jsou sladší, ale jemné.

Citrusové vůně

Jak název napovídá, tyto vůně mají silné citrusové aroma. Jsou svěží, výrazné a univerzální. Používají se v dámských i pánských vůních, i díky nim mohou být některé vůně označovány jako unisex. Patří sem citron, limetka, pomeranč, mandarinka nebo bergamot.

Orientální vůně

Označují se také jako ambrové a obvykle jde o těžší teplé kořenité vůně. Tvoří je složky jako vanilka, ambra, kadidlo, koření či santalové dřevo, ale nově také čokoláda, pražené oříšky, káva a další vůně převzaté z gurmánství. Objevují se v parfémech pro obě pohlaví.

Chyprové vůně

Cypřišové složky, jak se také jmenují, dodávají parfémům na eleganci. Patří sem větvičník, bergamot, labdanum a pačule. Tyto vůně jsou dřevité, mechové, příjemně sušší a těžší. Obvykle se přidávají do dámských parfémů.

Dřevité vůně

Najdete je v dámských i pánských parfémech. Patří sem složky jako santalové, cedrové a růžové dřevo nebo vetiver. Posledně jmenovaná složka je nedílnou součástí především mnoha pánských parfémů.

Fougére [fužér] – vůně kapradí

Toto jsou téměř výhradně pánské vůně, kam patří levandule a kumarin.

Kožené vůně

I ty se nachází převážně v pánských parfémech. Jsou to vůně těžké a silné, voní po kůži, tabáku, dřevě a koření.

Jak parfém správně zkoušet?

Nejen, že každému voní něco jiného, ale i na každém člověku voní stejný parfém jinak. Co vám krásně vonělo na kamarádce, může na vaší pokožce působit úplně jinak. Proto si vůni zkoušejte vždy na vlastní kůži. Použití testovacích papírků je vhodné jen k vyloučení vůní, které se vám vůbec nelíbí. Zbytek aplikujte na sebe, ale určitě postupně a pokud je kandidátů více, raději při několika návštěvách parfumerie. Při výběru vhodné vůně prostě nespěchejte. Ideální je nechat parfém působit na pokožce několik hodin. Během té doby se bude postupně měnit a vy teprve zjistíte, zda vám stále voní. Až poté se rozhodněte pro jeho nákup.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..