Jak vybrat psovi jméno

Stejně tak jako nás lidi, tak i psy provází jejich jméno celým jejich životem. Proto je dobré při hledání jména pro vašeho čtyřnohého kamaráda myslet i na tuto skutečnost. Pak už jen záleží na tom, zda jste zastánci tradičních jmen anebo se nebráníte třeba i nějakému nezvyklému jménu.

Existuje obrovské množství zvířecích jmen a stejně, jako když se vybírá jméno dítěti a budoucí rodiče listují v kalendáři, můžeme při výběru jména pro svého pejska také zalistovat tím psím kalendářem a nechat se inspirovat v něm. Mnoho lidí však sahá vždy raději po osvědčených psích jménech a ve svém výběru jsou spíše konzervativní. Z toho vyplývá, že na ulici či v parku pak častěji uslyšíte určitá jména typu  Bessy, Betty, Bony a podobně.

Jiná situace nastává, máte-li doma psa s průkazem původu, tehdy je jméno jasné.  U psů s papíry je automaticky nejvíce jmen začínajících písmenem A. Každý chovatel u tohoto písmene musí začít, ale ne každý chovatel pak pokračuje dál přes celou řadu abecedy, tudíž se na její závěr ani nedostane.

Není samozřejmě nutné, aby se zvířeti říkalo jeho jménem zapsaným v rodokmenu, navíc někdy jsou jména tak složitá, že jejich neustálé vyslovování by bylo příliš komplikované. A tak si jméno můžeme vhodně upravit a také přizpůsobit povaze psa anebo našim potřebám.  Důležité je, aby takto upravené jméno nepůsobilo směšně anebo hanlivě. Jméno, které bude působit u malého štěněte roztomile, u dospělého psa může způsobit přinejmenším rozčarování. Také velikost psa může mít rozhodující vliv. Vlkodav se jménem Barbí nebo Čikinka bude působit přinejmenším divně.

Podle čeho se tedy řídit a jak správné jméno vybírat? Vždy je lepší volit spíše jména kratší a taková, která jsou příjemná na poslech a zkrátka při vyslovení hezky zní. Ideální je, když zvíře na své jméno dobře reaguje. Vybírejte spíše ze jmen dvouslabičných.  Vhodné je také, pokud jméno obsahuje sykavku, čili písmena s, č, x anebo také znělé r.

Podle průzkumů nejčastěji svým psím miláčkům dáváme jména jako Rex, Max, Kim, Míša, Hektor, Punťa, Ben, Kim, Filip, Dan nebo Bobík. Poměrně častým jménem je i slavný Žeryk. Fenky zase nejčastěji nosí jméno jako Bety, Besi, Sára, Jessi. Ale poměrně často dáváme psům i lidská jména, a tak zaslechneme na ulici anebo při procházce parkem volání: Báro, Ríšo, Adélko, Luci. Velmi často nesou psi stejná jména po mnoho generací.  Samozřejmě, že to vylučuje možnost splést se při oslovování, ale většinou je to spíše památka na jejich psího předchůdce.

Je známo, že my Češi máme velký smysl pro humor, a to se projevuje často i u jmen pro naše psy jakými jsou například Drobeček pro bullmastifa, Blesk pro šarpeje.  Anebo jeden majitel pojmenoval své psy po alkoholu, takže ve vrhu B byli: Balantinka, Bols, Barman. Jiný dal svému psovi jméno František Dobrota. Není ani málo těch, jejichž dobrý vztah k jídlu se podepsal i na jménu jejich psa, a tak mu říkají například Debrecínka, Haluška či Dalamánek. Anebo což třeba dát vašemu voříškovi třeba jméno Blecha? Jsou dokonce i chovatelé, kteří pro své psy vybírají jména podle značek aut.

Některá jména jsou přímými charakteristikami vystihujícími povahu daného zvířete. A tak se můžeme setkat s psy jménem Blesk, Torpédo nebo dokonce i Tsunami. Další jména popisují podobu pejsků a fenek: Bělinka, Běla, Sneženka anebo  Uhlinka, Briketa či Ťapka. A fenka se jménem Mazlinka určitě nebude žádná dračice.

Originalita ve jméně může být velmi často i nutnost, například v takových psích útulcích, kde mají svěřenců opravdu mnoho a každý se má jmenovat jinak. Jen tak se zvířata potom nepletou. Často se třeba i koťata z jednoho vrhu pojmenovávají tak, aby i po letech bylo jasné, že patřila do jednoho vrhu.  Majitelé psích útulků často pro své nalezence volí jména podle toho, za jakých okolností a na jakém místě byli psi objeveni.  Například se tak mohou objevit jména jako Topinka nebo Benzinka anebo Tulák.

Možná už máte jistý nápad, jak pojmenovat štěně, které jste si vyhlédli anebo na jehož narození teprve všichni netrpělivě čekáte. My vám tedy k možnostem výběru přispějeme ještě našimi nápady. Líbí se nám jména jako například: Cid, Misi, Haryk, Britt, Bard, Erny, Danny, Bella, Max, Car a Baryk. Takže závěrem nezbývá než popřát vám šťastnou ruku při volbě vhodného jména pro vašeho čtyřnohého společníka.

Autor: Zuzana Bohdalová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..