Jak vybrat spacák?

Jak vybrat spacák?

Muž ve spacákuChystáte se věnovat outdoorovým aktivitám, při kterých se nevyhnete nocování ve stanu nebo rovnou pod širým nebem? Pak se vám bezpochyby bude hodit kvalitní spací pytel, který vás zahřeje a umožní vám příjemný a ničím nerušený spánek. Na trhu existuje taková nabídka spacáků různých typů, že je těžké se v nich orientovat. Jak tedy vybrat ten nejlepší spací pytel?

Kdy a kde budete spací pytel používat?

Toto je základní a nejdůležitější otázka, od které se odvíjí veškeré další kroky při výběru. Je důležité si ujasnit, zda hledáte spacák na letní stanování v kempu u vody, nebo třeba na vysokohorskou turistiku, kde se v noci budete potýkat s mrazivými podmínkami na spaní. Spacáky se dělí podle teplotního určení. Nejjednodušším označením je rozdělení na spací pytle třísezónní, letní a zimní, které je uzpůsobeno podmínkám středoevropského klimatu. Třísezónní spacáky se dají použít od jara do podzimu, lepší komfort ale přinesou spacáky přímo pro dané roční období. Podle toho, zda budete svůj spacák používat spíše v suchém nebo vlhkém prostředí a do jak velkých mrazů jej potřebujete, se odvíjí i výběr materiálů výplně.

Teplotní určení

Přesnějším ukazatelem je rozdělení na základě teplotních tříd. Na štítku spacího pytle najdete vždy tři údaje – komfortní teploty, limitní teploty a extrémní teploty.

  • Komfortní teploty jsou rozmezím, ve kterém má spacák ideální izolační vlastnosti a umožňuje pohodlné přenocování. Těmito teplotami by se měly vždy řídit všechny ženy při výběru svého spacáku, jelikož bývají zpravidla citlivější na chlad než muži.
  • Limitní teploty hovoří o teplotách, kdy už může být spací pytel natolik ovlivněn okolním prostředím, že může dojít ke ztrátě tepelné rovnováhy těla, tedy prochladnutí nebo přehřátí. Podle těchto teplot se obvykle řídí při výběru muži.
  • Extrémní teploty pak ukazují hranici, za kterou už spacák určitě není vhodné používat, protože by mohlo dojít k poškození zdraví podchladnutím nebo naopak úpalem.

Jakou výplň zvolit?

Na volbě materiálu izolační vrstvy spacáku závisí jeho tepelné vlastnosti, váha a skladnost, náročnost údržby i životnost. Záleží tedy, co od něj očekáváte a také kolik peněz chcete investovat. Na výběr jsou dva základní typy materiálu – peří a syntetika, přičemž obojí má své výhody i nevýhody.

Peří

Výhody:

  • Perfektní izolant – peří je špičkovým izolačním materiálem. Velmi kvalitní je husí peří, ještě lepší pak peří z mořských ptáků, jako je například kajka.
  • Nízká hmotnost a objem – oproti syntetice se dosáhne s péřovou výplní požadované tepelné izolace při daleko nižší hmotnosti a objemu sbaleného spacáku, což může hrát podstatnou roli.
  • Dlouhá životnost – při správné péči vydrží spací pytel z kvalitního materiálu a s kvalitní péřovou výplní někdy až 15 let.

Nevýhody:

  • Absorbce vlhkosti – peří poměrně dost pohlcuje vlhkost, což snižuje izolační vlastnosti spacáku. Hodí se tedy spíše do suchých mrazů, kde poskytne příjemné teplo i při velmi nízkých teplotách.
  • Náročnější údržba – při navlhnutí je nutné spacák nechat důkladně vyschnout, peří ale schne pomaleji oproti syntetice. Pro zachování dlouhé životnosti je však taková péče nutná.
  • Vyšší cena – péřové spacáky bývají až dvakrát dražší než syntetické modely stejné třídy. Záleží na vás, zda vám delší životnost a lehčí batoh na zádech za takovou investice stojí.

Syntetika

Výhody:

  • Odolnost proti vlhku – syntetická vlákna téměř neabsorbují vlhko.
  • Snadná údržba – pokud snad spacák přece jen navlhne nebo se v něm zpotíte, rychle a snadno zase uschne. Je to dobrá volba pro ty, kteří budou spacák používat ve vlhčím prostředí a nechtějí ztrácet čas jeho složitou údržbou.
  • Antialergický materiál – syntetická vlákna mohou bez obav používat i alergici, pro které péřový spací pytel nepřipadá v úvahu.
  • Nižší cena – oproti peří je syntetika vždy o hodně levnější. Cena se ale samozřejmě odvíjí i od kvality použitých vláken. Levné spacáky postačí na letní přespání v běžných podmínkách, pro náročnější použití je však potřeba investovat do kvalitního dražšího spacáku, kde se obvykle kombinují dutá vlákna s dlouhou životností s dobře izolujícími mikrovlákny.

Nevýhody:

  • Vyšší hmotnost a objem – čím je vyšší míra izolace spacáku, tím stoupá i jeho hmotnost a objem při sbalení, protože musí být použita vyšší vrstva vláken.
  • Menší životnost – průměrná životnost syntetického spacáku při běžném aktivním používání je zhruba 4 roky.

Velikost spacáku

Velmi důležité je vybírat si spací pytel podle své postavy. Spacák sám neprodukuje teplo, funguje jako izolant tepla, které se vytvoří vlastním tělem uživatele. Proto je jeho správná velikost důležitá, aby se zachovaly jeho ideální vlastnosti. Ve spacáku by mělo být kolem těla zhruba 20 centimetrů prostoru navíc, který umožní pohodlné spaní a nenaruší izolační vlastnosti. V příliš malém spacáku se stlačí izolační vrstva, která pak nebude dobře sloužit, ve velkém zase nestačí tělo prostor dostatečně vyhřát. Do přírody se příliš nehodí dekový spacák, který nedostatečně izoluje. Určitě je vhodnější mumiový spací pytel. Velikosti jsou obvykle označeny stejně jako oblečení písmeny S, M, L a tak dále, což výběr usnadňuje. Určitě ale neváhejte si spacák i vyzkoušet a to především, pokud máte atypickou postavu. V dobrém obchodě s tím jistě nebudou mít problém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..