Jak zastavit padání vlasů?

Říká se, že vlasy jsou korunou krásy a většina žen s tímto rčením jistě souhlasí. A ani mužům určitě není jedno, co mají nebo nemají na hlavě. Padání vlasů je tak problémem, který může potrápit každého. Co je ještě běžný stav a kdy už jde o nadměrné vypadávání vlasů? Co se s tím dá dělat?

Pár faktů o vlasech

Každý člověk má na hlavě v průměru 100 000 jednotlivých vlasů, i když tento počet se liší podle jejich barvy. Nejvíce vlasů mají světlovlasí lidé, až 140 000 vlasů, nejméně naopak zrzci, ti mají kolem 80 000 vlasů. Jejich počet, síla, tvar a barva jsou vrozené a ovlivněné rasou a genetickou příslušností. Každý vlas roste 2 – 6 let a pak vypadne, denně takto ztratíme zhruba 30 – 100 vlasů, jejichž místo zaberou nové. Problémy s nadměrným padáním vlasů se během života týkají až kolem 60 % mužů a 30 % žen.

Proč vlasy padají?

Vlasy jsou odrazem našeho celkového stavu. Když jsme zdraví a plní síly, je taková i naše kštice. Naopak když nás trápí zdravotní potíže nebo třeba jen nedostatek určitých vitamínů a minerálů, především železa, během chvíle se to na našich vlasech odrazí. Stanou se lámavými, zplihlými, matnými, na první chvíli nekvalitními a také řídnou. Příčinou může být třeba nějaké akutní onemocnění, horečka, špatný krevní oběh, chudokrevnost, cukrovka nebo porucha funkce štítné žlázy. Stejně se na nich odráží i psychika, ve stresu se oslabují a více padají. A rozhodně jim neprospějí ani drastické diety, při kterých tělu chybí důležité živiny. Jsou ale i vlivy, které se nedají moc ovlivnit, například stárnutí, dědičnost nebo působení hormonů.

Jsou rozdíly mezi příčinami u žen a mužů?

Právě hormonální výkyvy jsou častým důvodem nadměrného vypadávání vlasů u žen, setká se s ním většina žen v období těhotenství, po porodu nebo v období menopauzy. U mužů je významným faktorem hormon testosteron. Mnoho mužů má totiž vrozenou androgenetickou alopecií, citlivost vlasů na testosteron. Jeho vyšší hladina způsobuje předčasné a nadměrné vypadávání vlasů, typickými znaky jsou ustupování vlasové linie nad čelem, tvorba koutů a řídnutí kštice na temeni hlavy. Někdy se tato hormonální porucha může týkat i žen.

Jak zastavit řídnutí kštice?

Pokud máte pocit, že vám vlasy padají více než dřív, prvním krokem je změna životního stylu. Zaměřte se na svou stravu, měla by být zdravá a vyvážená. Druhým krokem je zmírnění stresu a zlepšení psychické pohody, pokud je to alespoň trochu možné. Vyměňte také svůj běžný šampón a kondicionér za vhodnou vlasovou kosmetiku zlepšující stav pokožky hlavy a působící proti vypadávání vlasů, v drogerii nebo lékárně vám poradí, jaké přípravky vám pomohou. Vyzkoušejte také séra a zábaly, které obsahují vyšší koncentraci účinných látek. Důležitá je pravidelná aplikace těchto přípravků po delší dobu. Vzhledem k rychlosti růstu vlasů lze účinky pozorovat nejdříve asi po čtyřech měsících. Jestliže je úbytek vlasů výraznější, měly by vaše kroky vést do ordinace dermatologa, který pomocí konzultace a vyšetření zjistí příčinu problému a navrhne vhodné řešení.

Důležité je začít problém s vypadáváním vlasů řešit včas, dokud nedojde k nevratnému poškození vlasové cibulky, ze které by pak již nemohly vyrůstat nové vlasy. Pokud vlasová cibulka v pokožce je a pouze neprodukuje vlasy, pomohou ji vlasové přípravky znovu oživit. Jestliže však již úplně chybí, vlasová kosmetika nic nezmůže. Pak zbývá jedině možnost vlasové transplantace.

Na vaše otázky odpovíme. Nebojte se zeptat.