Koberce jsou, byť si to možná neuvědomujeme, jsou vystavěny velkému namáhání a mnoha nečistotám. Je tedy potřeba se o ně správně starat. Způsob, jakým koberec vyčistíme, záleží na jeho typu. Správné čištění drahých přírodních koberců je však věda, kterou rozhodně doporučujeme přenechat odborníkům.
Klasické domácí umělohmotné koberce
Běžný domácí koberec se dá čistit poměrně snadno mokrou cestou. V tomto případě je ideální na čistění použít vysavač na mytí koberců. Pokud žádný nemáte, můžete si ho půjčit v nějaké půjčovně průmyslových čistících a úklidových strojů. Dle manuálu vysavače si kupte doporučený čistící prostředek (ideálně nepěnivý) a při úklidu postupujte opět dle manuálu vysavače. Zdůrazňujeme, že je lepší použít doporučený prostředek výrobcem vysavače. Nejrůznější přípravky, které vidíte v televizních reklamách jsou jen šidítka, oproti profesionálním přípravkům, takže za ně nevyhazujte zbytečně peníze. Kvalitní přípravky koupíte buď ve značkových prodejnách výrobců vysavačů, nebo v prodejnách koberců.
U mokré metody, se vysavačem vysátý koberec nastříká ředěným přípravkem a nechá se pár minut působit. Poté se koberec důkladně vysaje. Není na tom nic složitého. Mytí mokrou cestou doporučujeme provádět v letních měsících, když je teplo a koberec může rychle uschnout. Pozor na to, na čem je koberec při čištění položený. Je-li na dřevěné, nebo plovoucí podlaze, čistěte koberec jinde, někde na linu, nebo betonu. V opačném případě byste si mohli poškodit podlahu vodou. Pozor také na nábytek, který by mohl s vodou, nebo případnou zbytkovou vlhkostí přijít do styku. Ten by se pak mohl nezvratně poškodit. Buď nábytek vyneste pryč, nebo ho minimálně podložte igelitem.
Čištění mokrou metodou se dá provádět i ručně, připravte se však na to, že to bude velká dřina.
Tip: U hodně zašpiněných koberců je lepší po nanesení čistícího přípravku ručně koberec ručně vydrbat houbičkou, nebo jemným kartáčem.
Tip: Žvýkačku z nejen z koberce lze dostat jejím ledováním a následným vydrolením. Na mastné skvrny se dá použít jedná soda, na čárance od propisky pak citronová šťáva.
Suché čištění koberců
Tato málo používaná metoda se hodí zejména tam, kde není z nějakého důvodu možné použít mokrou metodu čištění, třeba na frekventovaných místech, na místech s výskytem alergiků apod. Výhoda suchého čištění spočívá ve větší šetrnosti k nábytku, ve schopnosti dostat z koberce i různé parazity a v neposlední řadě také okamžitá použitelnost koberce po čištění.
Suché čištění spočívá v nanesení a zapracování suchého přípravku na čištění koberců do koberce, jeho „uschnutí“ a následné vysátí vysavačem. Konkrétní technologický postup vždy dodržujte tak jak je uvedený na konkrétním čistícím přípravku.
Čištění perských koberců
Perský koberec je často velká investice takže je nejlepší jeho čištění svěřit do rukou odborníků, kteří umí perské koberce čistit. V běžné čistírně koberec zničí! Pokud se však již do jeho čištění pustíte, nikdy k čištění perských koberců nepoužívejte žádnou úklidovou chemii. Čištění provádějte pouze ručně houbičkou s vlažnou vodou a jádrovým mýdlem. Vytvoříte si pěnu, kterou budete koberec čistit hlazením ve směru vláken. Nakonec se koberec vyčeše a vysaje vzduchem bez použití kartáčů, jinak by se potrhal.
Hedvábné perské koberce se nesmí namočit, proto se čistí pouze suchou cestou. Takovýto koberec, je nejlepší svěřit odborníkům. Čištění probíhá vysátím koberce na střední výkon po směru vláken, následným nanesením suché pěny z jádrového mýdla a opět vyluxováním (často vakuovým) s následným vyčesáním koberce.