Jak pěstování rostlin ve skleníku, aneb co vše potřebujete vědět pro co nejlepší sklizeň

Skleník je svatba pro pěstování rostlin, které potřebují více tepla a vlhka než běžné rostliny. Pěstováním běžných rostlin ve skleníku také můžete dosáhnout mnohem vyšší úrodnosti než bez něj. Mimo to, máte-li skleník vyhřívaný a s doplňujícím osvětlením, můžete pěstovat takřka libovolné rostliny po celý rok.

Jak již bylo řečeno, je skleník stavba, která musí být schopná dovnitř propouštět sluneční světlo a teplo. Z toho důvodu je potřeba aby stěny propouštěly co nejvíce světla a zároveň, aby měly i značnou tepelnou izolační schopnost. Čím více světla se k rostlinám dostane, tím lépe bude probíhat fotosyntéza. Mimo to musí mít skleník nějak vyřešený způsob větrání, aby se vám uvnitř nechytala plíseň. Větrací otvor je dobré opatřit síťkou proti hmyzu, není to však nutné, záleží na druhu pěstovaných rostlin.

Přestože je u obyčejného zahradního skleníku u nenáročného pěstitele v zásadě jedno z čeho a jak je skleník postaven, nezapomínejte také na to, že moderní skleník může sloužit také jaké designový doplněk zahrady, a ne jen čistě jako funkční stavba akumulující teplo a vlhko. Pěkný moderní skleník, můžete například doplnit pásy led diod, a tak dosáhnout nočního osvětlení, který bude zajisté každý obdivovat. Mimo to, pokud pro napájení skleníku použijete fotovoltaické panely, budete mít osvětlení zdarma a zcela ekologické.

Pro ty z vás, kteří přemýšlí o nákupu skleníku, doporučuji vybírat pevné a lehké konstrukce na bázi polykarbonátu a hliníkové konstrukce. Takové skleníky jsou pak při správném používání takřka nezničitelné.

Pěstování rostlin ve skleníku po celý rok

Chcete-li pěstovat rostliny po celý rok, budete potřebovat dodatečné osvětlení, které rostliny ocení zejména v zimních měsících, kdy je méně slunečního světla. Stejně tak budete potřebovat vyřešit dodatečné vytápění skleníku. Pozor na to, že v zimě promrzá zem, takže základy skleníku musí být hlubší, než u skleníku, v kterém se nebudou pěstovat rostliny po celý rok. Teplotě ve skleníku také pomůže, když skleník bude spojen s domem. V zimě pak pamatujte na odklízení sněhu ze skleníku. Práci vám zde ušetří jeho správný tvar, nebo obyčejný odporový drát, který bude vnější stěny skleníku ohřívat.

Doporučujeme část energie k vytápění nebo svícení brát ze slunce pomocí fotovoltaických panelů, které jsou dnes již snadno dostupné a jednoduše použitelné.

Opylování ve skleníku

Opylování se řeší v závislosti na pěstovaných rostlinách. Někdy se pro opylení jednoduše otevřou dveře do skleníku a nechají se do něj v teplých dnech nalétat včely. Jindy se ve skleníku vysazují čmeláci. Existuje také možnost rostliny ručně opylovat pomocí štětečku. Nebo je možné koupit rostliny, které nepotřebují opylovat. Takové rostliny jsou tzv. partenokarpické, to jest bezsemenné.

Substrát použitý ve skleníku

Použitím správného substrátu můžete snadno maximalizovat úrodu. Jako substrát se zpravidla používá kvalitní kompost. Ten, pokud si připravujete doma, nesmí obsahovat žádné zdraví škodlivé látky, nežádoucí semena, škůdce a zárodky chorob. Při absenci dostatečného množství kvalitního kompostu použijte místo toho ornici s rašelinou v poměru jedna ku jedné, do které se přidají organická hnojiva, třeba v podobě granulovaného hnoje, nemáte-li přístup k hnoji normálnímu.

Pěstování zeleniny ve skleníku

Při pěstování zeleniny ve skleníku se postupuje zcela stejně jako při venkovní výsadbě. S tím rozdílem, že je potřeba přemýšlet nad tím, kolik místa zelenina ve skleníku zabere. Například taková rajčata, nebo papriky rostou do výšky, takže mezi ně můžete zasadit nějakou menší zeleninu, ideálně třeba salát, který roste rychle.

Je-li váš skleník schopný zajistit dostatečné teplo a vlhkost pro cizokrajné rostliny, můžete pěstovat i je. Poměrně snadno se dají vypěstovat fíky, citrusy, nebo vinná réva.

Zalévání ve skleníku

Protože vlhko přitahuje plíseň, je potřeba zalévat ráno nebo večer na zem a pravidelně větrat. Pozor na to, že průvan rostliny nemají moc rády. Větráním mimo jiné také budete účinně bojovat proti sviluškám a mšicím. Svilušky sice nemají rády vlhko, avšak plíseň ano, takže pokropíte-li celé rostliny, ihned vyvětrejte, aby listy mohly oschnout. Dobré také je, občas prostříhat listy rostlin tak, aby se k nim dostal dostatek světla a vzduchu. V nejhorším případě bude potřeba proti škůdcům použít chemii, která však nemusí nutně být nějak závadná, nebo nezdravá.

2 thoughts on “Jak pěstování rostlin ve skleníku, aneb co vše potřebujete vědět pro co nejlepší sklizeň

  1. Přidám jen takovou malou poznámku: Led osvětlení nemusí plnit jen designerskou funkci ale podporuje také růst rostlin. Někde jsme dokonce četla, že u LED panelů rostliny absorbují až 75% vyzářené energie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..