Jak zjistit IP adresu a MAC adresu?

Jak zjistit IP adresu a MAC adresu?

ipadresa a MAC adresaIP adresa je síťová adresa počítače a MAC adresa je hardwarová adresa síťové karty. Obě adresy jsou důležité při komunikaci na počítačové síti. Pojďme si ukázat, jak je jednoduše zjistit.

Jak zjistit IP a MAC adresu počítače?

IP adresu vašeho počítače na lokální síti a MAC adresu lze zjistit velmi snadno. Zmáčkněte Win klávesu spolu s klávesou R (Win+R). Objeví se dialogové okno, do kterého napíšete cmd, a klikněte na tlačítko OK.

Ve spuštěné příkazové řádce napište:

[text]ipconfig /all[/text]

Příkaz vám vypíše detailní nastavení všech síťových karet – síťové karty mohou být i virtuální. V domácích počítačích však nejčastěji najdete jen jednu, maximálně dvě, nejčastěji v notebooku s Wi-Fi. Tyto karty jsou označené jako „Adaptér sítě Ethernet…“, nebo „Adaptér bezdrátové sítě lan …“. Vyberte si síťovou kartu, která vás zajímá a na řádku IP adresa, případně adresa IPv6, najedete svou IP adresu na lokální síti. To znamená, že jste z pohledu internetu schovaní za nějakým routerem, který tzv. NATuje vaší adresu na tzv. veřejnou IP adresu. Prostě a jednoduše adres IPv4 je velmi málo, a tak se celé skupiny počítačů připojených do internetu „skrývají“ pod jednou veřejnou IP adresou. Například, pokud bydlíte v panelovém domě, pak si můžete být jisti, že všechny počítače z něj se z pohledu internetu tváří jako jeden jediný počítač. Pokud tedy potřebujete zjistit vaší internetovou IP adresu, pak musíte využít nějakou z webových stránek, která vám řekne pod jakou  IP adresou je váš počítač vidět. Zkusit můžete třeba http://www.whatismyip.com

Pokud používáte protokol IPv6, pak vaše adresa není jen lokální, ale také nejčastěji i veřejná, protože IPv6 adres je velmi mnoho.

Níže v příkladech je uvedený příklad tzv. smyčky. Ta se používá nejčastěji k testovacím účelům, což vás nyní nezajímá. V příkladech je uvedená jen proto, abyste si jí nespletli s IP adresou síťové karty. Zápis smyčky alias loopbacku, je vždy stejný, zatím co IP adresy se mění.

Příklady

Lokální IP adresa protokolu IPv4: 192.168.1.10

Smyčka IPv4: 127.0.0.1

Adresa IPv6: fe70::2d1d:c6ff:fe77:a9ea/64

Smyčka IPv6: ::1/128

K MAC adrese. Tu najdete ve stejném výpisu, který jsme právě udělali. Zde však nehledejte text MAC, ale „fyzická adresa“. MAC adresa se používá jako jedinečný identifikátor, který by se neměl nikde na světě opakovat. Pokud používáte k přidělování adres DHCP server (nejčastěji běží v domácím routeru), pak ten pomocí ARP protokolu právě díky MAC adrese umí přidělovat IP adresy. Server vyšle všesměrový dotaz na všechny stanice a ty mu odpoví zprávou obsahující MAC adresu. Server pak následně pošle na konkrétní MAC adresu pakety s informací o přidělené IP adrese. MAC adresy mají mnohá další využití, ale to již přesahuje rámec tohoto článku.

Příklad MAC adresy20-CR-42-9C-7C-E9

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..