Jak zjistit, jestli je zapnutý Secure Boot?

Jak zjistit, jestli je zapnutý Secure Boot?

Secure Boot je bezpečností prvek, který má chránit počítač před jistými typy útoků. Pokud na počítači potřebujete vedle Windows rozběhnout třeba Ubuntu, či jiný operační systém, který Secure Boot nepodporuje, budete potřebovat před instalací zjistit, zda-li máte Secure Boot zapnutý nebo ne. Jak na to?

Je Secure Boot zapnutý?

Standardně bývá Secure Boot (dále jen SB) zapnutý. Pokud jste ho aktivně nevypínali a používáte-li Win 8 či 10, je zcela jistě zapnutý. U Win7 je sice možné SB používat také, ale vyžaduje to jistý nestandardní zásah do instalace, takže pokud máte Win 7, je pravděpodobné, že SD máte vypnutý.

Přímo ve Windows stav SD zjistíte tak, že zmáčnete Win klávesu a napíšete „Systémové informace“ a nalezenou aplikaci spustíte. Hned v první okně najděte položku, která je dost nešťastně přeložená jako „Stav bezpečného spouštění„. Pokud vidíte něco jako „Nepodporováno“, máte SB vypnutý.

Secure Boot

Pokud se kamarádíte s PoweShell, pak pokud vám příkaz „Confirm-SecureBootUEFI“ vrátí cokoliv jiného (tedy i chybu) než true, máte SB vypnutý. Nezapomeňte, že PowerShell musíte spustit v admin režimu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..