Krásné letní dny, kdy na sobě máme minimum oblečení, nám bohužel často znepříjemní bolestivé štípance od hmyzu. Zabránit tomu můžeme alespoň částečně používáním repelentů, avšak i přesto se nějaké bolístce pravděpodobně nevyhneme. Co dělat v případě poštípání?
Co všechno nás může poštípat?
Nejčastěji se setkáme určitě s otravnými komáry, ale štípnout nás mohou i ovádi, včely, vosy, čmeláci, sršni, muchničky a mravenci. Nejhorší bývají sršní, včelí a vosí žihadla, která jsou především pro alergické jedince až smrtelně nebezpečná, protože mohou způsobit anafylaktický šok. V takovém případě je třeba mít u sebe léky, které alergickou reakci okamžitě zmírní, a vyhledat lékařskou pomoc. Pokud alergií netrpíme, poradíme si i s těmito bolavými rankami sami. Horší bývá včelí než vosí bodnutí, jelikož včelí jed vyvolává větší alergické reakce a místo vpichu více bolí. A v ráně také zůstává žihadlo. To je potřeba vytáhnout, nejlepší je vymáčknout jej jako třísku. Při tahání pinzetou se totiž zmáčkne jedový váček a do rány se dostane ještě více jedu. Větší pozor je třeba v každém případě dát u dětí, které mají citlivější pokožku a i malé poštípání u nich může vyvolat nepříjemnou kožní reakci.
Prevence je nejlepší
Při procházkách a pobytu venku je nejlepší pokaždé použít repelent, který odradí otravný hmyz. Stejně tak doma jsou dobrými pomocníky repelenty do zásuvky, avšak používejte je vždy jen v dobře větrané místnosti. Prevencí proti včelám a vosám je především vyhýbání se místům s jejich vyšším výskytem, jako jsou kvetoucí louky a pole, okolí včelích úlů a podobně. Pokud to jde, je dobré se vyvarovat i konzumace sladkého ovoce, nápojů a pochutin venku v přírodě, nebo alespoň dávat při konzumaci velký pozor. Bodnutí do jazyka nebo ústní dutiny by mohlo být nejen nepříjemné, ale také nebezpečné. Pozor dávejte také v okolí odpadkových košů, kde se to v létě vosami obvykle jen hemží.
Čím zklidnit štípance od hmyzu?
Pokud poštípání provází silné svědění a alergická kožní reakce, je nejlepší užít léky zmírňující tuto alergickou reakci, tzv. antihistaminika. Patří sem například Zyrtec, Dithiaden, Fenistil, Claritin, Zodac nebo Xydal. Použít můžete také prostředky určené k potírání postiženého místa, například Fenistil gel, Alpa gel po poštípání hmyzem, kalciovou mast nebo tekutý pudr. V lékárně či drogerii vám určitě poradí s výběrem vhodného přípravku.
Babské rady, jak zklidnit pokožku po poštípání hmyzem:
- cibule – přikládejte obklady z čerstvě nakrájené cibule
- tvaroh nebo jogurt – nanést na ranku studenou kaši
- okurek – přiložit čerstvý plátek
- tekuté mýdlo – tekutina zklidní pokožku, zasychající mýdlo ránu zatáhne a zabrání svědění
- pasta na zuby – potřít a nechat zaschnout
- levandulový olej – nejlépe opakovaně potírat ranku
- tea tree oil – olej z čajovníku australského, také potřít a nechat působit
- aloe vera – potřít šťávou z čerstvě utrženého listu
- netřesk – také potřít šťávou z listu
- jitrocel kopinatý – utrhnout listy, rozmačkat a přiložit na ranku
- řebříček obecný – i tady postačí rozmačkané listy přiložené na štípanec
- šalvěj lékařská – stejný postup jako u jitrocele a řebříčku
- měsíček lékařský – hojivé účinky mají šťávy z okvětních lístků
- ocet – stačí pár kapek na kapesníku přiloženém na postižené místo
- citrón – přiložit čerstvě uříznuté kolečko
- ledová voda nebo led – chlad zabrání šíření jedu v ráně
- jedlá soda – stačí udělat trochu kašičky z jedlé sody a vody a tím místo natřít, směs neutralizuje jed
- alkohol – na kapesník nalijte rozředěný čistý líh z lékárny nebo čistý alkohol a nechte obklad působit alespoň půl hodiny
- moč – bezprostředně po vypuštění je moč sterilní a chemické látky v ní působí jako desinfekce
Autor článku není lékař a článek vyjadřuje pouze jeho názor.