Jak zrychlit počítač?

Jak zrychlit počítač?

Zrychlování počítače není tak úplně jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. V tomto článku uvedeme několik rad, kterými může běžný uživatel zvýšit výkon počítače.

Jak dlouho máte nainstalovaný systém?

Před zrychlováním počítače si vzpomeňte, kdy byl naposledy váš počítač čistě přeinstalováván. Po čtyřech letech bez přeinstalace je asi nejlepší vše pečlivě zazálohovat, smazat celý disk a počítač načisto nainstalovat. Ušetříte si tak hodiny práce strávené se zbytečnou optimalizací systému, který je zaplácaný stovkami zbytečných programů.

Pevný disk

Hardwarová stránka

Pokud máte volné peníze, pak jednoznačně doporučujeme koupit SSD disk, který je několikanásobně rychlejší než pevný disk. Toho je dosaženo tím, že v disku nejsou žádné pohyblivé součásti, které zbytečně zpomalují disk. Nedoporučujeme SSD disk kupovat do pomalých počítačů. Ty neumí jejich potenciál vůbec využít. Disk kupujte pouze do počítačů s řadičem minimálně SATA III, označovaný také jako SATA 6Gb/s. Nemáte-li dostatek volných peněz, pak si můžete koupit klasický pevný disk. Ten si nekupujte s otáčkami pod 7.200 ot/s, a méně jak 32 MB vyrovnávací paměti.

Tip: Zjistěte si na stránkách výrobce nebo v manuálu, jestli nemáte na disku tzv. RAID řadič. Pokud ano, popřemýšlejte o koupi druhého disku, který můžete zapojit v RAID řadiči v tzv. stripping módu, který zátěž rozloží na oba disky. Dojde tak k cca 40% nárůstu rychlosti práce s diskem, záleží na vašem RAID řadiči. Pozor však na to, že po zapojení disků do RAIDu budete muset přeinstalovat Windows.

Tip: Disku hodně ulehčíte tím, že budete mít dostatek RAM paměti. Pro hladký běh počítače doporučuji mít minimálně 4 GB RAM paměti.

Softwarová stránka

Částečně můžete disk zrychlit defragmentací disku (pospojování „rozdělených“ souborů do celků). Pokud však provozujete Windows 7 a vyšší, nemusíte se o defragmentaci zajímat, protože jí systém dělá v době nečinnosti sám.

Protože vtip, že ve Windows běhají chyby na pozadí, je pravdivý, často se o chybách na disku nemusíte dozvědět. Ty však mohou zpomalovat váš počítač. Rozhodně tedy spusťte kontrolu povrchu disku, tzv. CHKDSK, který je součástí Windows. Ten prohlídne disk, a pokud najde nějakou chybu, opraví ji. Kontrolu spustíte tak, že si pustíte průzkumník souborů, v kterém pravým tlačítkem kliknete na disk, který vás zajímá a vyberete si z menu položku „Vlastnosti“. Otevře se vám  seznam záložek, na které klikněte na záložku „Nástroje“. Zde již najdete kontrolu chyb, takže klikněte na tlačítko „Zkontrolovat“. Pak vyberte z nabídky „Vyhledat a pokusit se opravit chybné sektory“ a klikněte na tlačítko spustit. Pokud bude potřeba počítač restartovat, restartujte ho. Pokud ne, vyčkejte na dokončení kontroly. Ta u velkých disků může trvat i několik hodin.

Zrychlit disk také můžete tak, že si vyčistíte disk od zbytečných souborů. Ručně smažte data, o kterých víte, že nebudou potřeba. Zbytečné dočasné soubory pak můžete smazat třeba pomocí programu Disk Cleaner. Program spouštějte s administrátorskými právy (kliknutím pravým tlačítkem na ikonu programu a vybrání položky „Spustit jako správce“ – platí pro Win 7 a novější). V nabídce vyberte klidně všechny nabízené možnosti a data smažte.

Pokud nepatříte mezi uživatele, kteří příliš často používají funkci Obnovení systému, doporučujeme tuto funkci vypnout. To lze udělat tak, že kliknete na ploše pravým tlačítkem na ikonu počítače a kliknete na položku Vlastnosti. V otevřeném okně klikněte vlevo na „Upřesnit nastavení systému“. Dále pak vyberte záložku „Ochrana systému“. Zde vyberete disk, u kterého

Tip pro pokročilé uživatele. Pokud máte disk větší jak 250 GB obsahující více jak cca 200.000 souborů, popřemýšlejte o jeho rozdělení na menší disk. Čím více souborů na disku, tím víc musí disk počítat a to stojí čas. Pod Win 7 a novějším, lze velký disk ve správě disků zmenšit a vytvořit disk další bez nutnosti instalovat nějaký extra program.

RAM paměť

Dostatek paměti RAM je základní předpoklad pro hladký běh počítače. Pokud máte volné místo na základní desce počítače pro přidání další paměti, doporučujeme jí přidat. Jak už bylo uvedeno, takové rozumné minimum pro domácí počítač jsou 4 GB RAM paměti.

Tip: Zkontrolujte si na stránkách výrobce nebo v manuálu základní desky informaci, jestli vaše deska podporuje dual channel, tripe channel nebo quad channel. Pokud ano, je dobré pro každý kanál mít jednu paměť extra, místo jedné jediné, byť velké. Rozdělení multi channel  umožňuje více přístupů do paměti najednou a tím i teoreticky i vyšší propustnost pamětí, což je v době více jádrových procesorů velmi důležitá funkce.

Procesor

Krom koupě výkonnějšího procesoru vám doporučujeme zkontrolovat chlazení. Pokud na chladiči neudržíte ruku, je potřeba nainstalovat výkonnější chlazení procesoru a počítačové skříně. Jinak si zkuste ze stránek výrobce základní desky stáhnout nejnovější ovladače, které mohou obsahovat optimalizovanější algoritmy.

Grafická karta

Zde je to stejné jako u procesoru. Pokud máte finance na novou grafickou kartu, pak při výběru požadujte šířku sběrnice karty minimálně 128 bitů, 1 GB DDR5, a grafický čip dle vašich preferencí a možnosti vaší peněženky. S cenou roste výkon, takže je jen na vás kolik budete investovat. Doporučení pro nenáročné hráče. Bohatě vám bude stačit grafická karta nepřevyšující cenu 3.000,-Kč. Tyto karty už mají velmi slušný výkon.

Nezapomeňte na nové ovladače. Ty zejména ve hrách jsou hodně poznat.

Windows

U pomalých počítačů doporučujeme vypnout Aero (W7 a výše), které si nějaký ten výkon vezme. Uděláte to jednoduše. Na ploše klikněte pravým tlačítkem na plochu a vyberte si z menu položku „Přizpůsobit“. V motivech si pak vyberte motiv s názvem „Klasické nastavení“. Tím se Aero vypne.

Něco podobného, jen detailněji uděláte tak, že kliknete opět pravým tlačítkem na ikonu počítače a z menu si vyberete „Vlastnosti“. Následně klikněte vlevo na „Upřesnit nastavení systému“, dále na záložku upřesnit a tlačítko „Nastavení“ v políčku výkon. Pod záložkou vizuální efekty si můžete podrobně nastavit vzhled prostředí tak, jak vám váš výkon dovolí.

Zde si dovolím ještě upozornit na záložku „Upřesnit“, kde si můžete nastavit, optimalizaci pro výkon, nebo služby na pozadí. Všimněte si také políčka Virtuální paměť. Za předpokladu, že máte alespoň 16 GB RAM (zkusit můžete i s 8 GB RAM), můžete zde vypnout stránkovací soubor. Tím docílíte toho, že systém nebude aktuálně nepotřebná data z paměti stránkovat na disk, ale bude je držet v paměti. Tím docílíte nárůstu výkonu, avšak pozor na to, že opravdu musíte mít dost paměti. S méňe jak 8 GB RAM se o to ani nepokoušejte, jinak dostanete počítač do velmi nestabilního stavu.

Extra tip: Pokud máte v počítači SSD disk, nebo nějaký extra rychlý disk, přepněte stránkování (swapování) na tento disk. Ne vždy je disk C tím nejrychlejším, a tak můžete stránkovací soubor nechat zapisovat na rychlý disk. Tím si můžete velmi pomoci, zejména u SSD disků.

win-optimalizace-grafika

Další ze způsobu zrychlení počítače spočívá v zabránění spouštění programů, které se spouštět nemusí. Často se lidem pouští milion programů hned po startu počítače, což je zbytečné. Vybrat programy ke spuštění lze tak, že zmáčknete Win klávesu + R a do dialogového okna napíšete msconfig a zmáčknete enter. Objeví se vám konfigurace systému, kde vás zajímají hlavně záložky Služby a Po spuštění. Zde vyházejte nepotřebné aplikace, které nemusí běžet. Pozor, na záložce Služby nevypínejte nic, co neznáte, abyste nevypnuli něco co je potřeba pro běh počítače. Zde radíme vždy vygooglovat neznámou službu a pak se rozhodnout, zda-li službu vypnout nebo ne.

Tip: Na stránce Služby klikněte na zaškrtávací políčko „Skrýt všechny služby společnosti Microsoft“. Tím se skryjí legitimní digitálně podepsané služby systému, na které raději nesahejte.

Registry systému. To je jedna z velmi kontroverzních částí zrychlování počítače. Do registrů radíme nesahat, jinak si zaděláte na zbytečné problémy. Pokud už chcete něco v nich měnit, vždy si je před změnou zazálohujte. Pro jejich promazání a opravu doporučujeme program TuneUp Utilities, který bohužel není zdarma, avšak v 14-ti denní testovací době vám může pomoci udělat v systému trochu pořádek. Tyto utility jsme vyzkoušeli a tak je můžeme označit jako 100% bezpečné.

Rada: Registry z hlediska rychlosti systému nemá smysl nějak moc promazávat, nebo defragmentovat. Dopad smazání i několika tisíců nepotřebných klíčů nemá na výkon počítače takřka žádný vliv. Jediné co by mělo vliv, a co program nemůže umět, by bylo optimalizování specifických parametrů systému.

Zkontrolujte svůj počítač antivirem a anti-spywarem. Viry a případný spyware může váš počítač celkem dost zpomalovat. Antiviry jsou AVG, ESET, AVAST, NORTON aj. použijte ten co vám vyhovuje. My preferujeme Eset, je opravdu nejlepší. Jako velmi dobrý anti-spyware můžete použít Spybot Search And Destroy, který je ve starší verzi zdarma. Mimochodem starší verze je lepší než nová, tu autoři totálně zazdili nepoužitelným uživatelským prostředím. Pokud použijete Spybot Search And Destroy, tak ho nezapomeňte spouštět jako administrátoři, jinak toho program moc nevyčistí. Jako náhradu na uvedený program můžete také použít Microsoft Defender. Není to sice nic extra, ale pomoci rozhodně může.

V prohlížečích jako je Internet Exprorer, Chrome, Firefox aj., vypněte všechny stupidní lištičky, které vám nainstalovaly nejrůznější programy. Jedním ze způsobů jak se jich zbavit, je jednoduše je odinstalovat, jsou totiž v systému často jako samostatné programy. Takže klikněte na Start->Ovládací panely->Programy a Funkce-> Odinstalovat program.

To je asi vše co se dá pro zrychlení počítače dá udělat. Zrychlování startu počítače pomocí readyboostu vám doporučovat nebudeme, efekt zrychlení je zde opravdu minimální.

Máte-li nějaký dotaz, klidně se ptejte v diskuzi pod článkem.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..