Rozdíl mezi kreditní a debetní (kontokorentní) kartou je poměrně značný. Začněme debetní kartou. Jedná se o naprosto normální platební kartu, za kterou budete platit standardní poplatky, jen s tím rozdílem, že u ní můžete čerpat peníze i když na svém účtě nemáte peníze. Debetní karta se nejčastěji používá pro krátkodobé vykrytí nedostatku financí. Nejčastěji debetní účet oceníte zejména, když potřebujete peníze před výplatou. Jakmile jdete na své kartě do mínusu, platíte za vybrané peníze úroky, které stanovila banka. Často však je prvních několik dní po čerpání tzv. bezúročných. Pokud bezúročné období překročíte, začnete platit bance úroky z poskytnutého úvěru. Pokud debetu nevyužíváte, nic za něj neplatíte. Jak již bylo řečeno, je debetní (kontokorentní) platební karta vhodná na překlenutí krátkého období nedostatku peněz.
Pozor: u debetní karty si hlídejte nastavené limity. Pokud je překročíte, bude vás to stát hodně peněz. Mimo to, aktuální výše úroků se řídí dle trhu, a tak je každý měsíc jiná. Může se tak snadno stát, že najednou na úrocích budete platit výrazně více než před měsícem.
Kreditní karta je druh platební karty s tzv. revolvingovým úvěrem. Revolvingový úvěr je opakovaný úvěr, který čerpáte, a zároveň splácíte. Zkrátka a jednoduše čerpáte úvěr stále dokola. Banka vám dle vašeho credit scoringu (platební schopnosti) vystaví kartu s určitým limitem, který můžete maximálně čerpat. Výhodou kreditní karty, oproti debetní, je to, že jsou s kreditní kartou často spojeny různé věrnostní programy, nebo slevy ve vybraných obchodech. Díky tomu můžete za určitých okolností ušetřit nějaké peníze. Co se týče úroků, tak ty jsou často poměrně vysoké. Průměrně se úroky vyšplhají někam ke 30% p.a., i když vám banky budou říkat něco jiného. Nicméně, stejně jako debetní, tak i kreditní karty mají určité bezúročné období, v kterém žádné úroky neplatíte. Zpravidla bezúročné období bývá 45 dní. Pozor však na to, že bezúročné období platí pouze u bezhotovostních plateb. V momentě kdy si peníze vyberete z bankomatu, nebo na pokladně v obchodě (cashback), případně v bance (cash advanced), budou vám úroky počítány ihned.
Protože finanční instituce chtějí, abyste měli každý svou kreditní kartu, můžete se setkat s tím, že vám i bez vaší žádosti přijde poštou domů. Pokud takovou kartu nechcete vyhoďte jí, nebo jí vraťte. Karta totiž není aktivovaná a k ničemu vás nezavazuje. To však platí jen do doby, než začnete kartu používat.
Pozor: pokud potřebujete větší částku peněz než obvykle, je výhodnější si sjednat nějaký z běžných úvěrů, který vás vyjde výrazně levněji.