Potkali jste právě mladíka nebo dívku v obnošených teniskách, upnutých kalhotách, kostkované košili, v brýlích s tlustými černými obroučkami, s kloboukem na hlavě a se staromódní taškou přes rameno? Pak jste nejspíš měli tu čest s hipsterem, členem subkultury, která má dnes mezi mladými lidmi poměrně velkou popularitu.
Kdo je hipster?
Zpravidla jde o mladého člověka mezi 20 a 30 lety, který má vyhraněný styl života od oblékání až po své chování. Často jde o studenta humanitních věd a uměleckých směrů, který se řadí ke společenské skupině neuznávající nic, co je komerční a tvoří hlavní módní proud. Hipster je nezávislý v myšlení, odívání a tvorbě, které se obvykle věnuje, ať už v jakékoliv podobě. Snaží se odlišovat od davu svým stylem oblékání i zájmy, být za každých okolností alternativní a dělat vše neobvyklé. Je velmi sebevědomý a nebojí se stát za svými názory a dávat najevo svůj skvělý vkus na módu, hudbu, knihy a vše ostatní. Nikdy ale nepřizná, že je hipster, to by jej totiž řadilo do nějaké skupiny, což on nesnáší.
„První z nich šli proti masám, hráli co chtěli, dávali najevo svou nadřazenost a pohrdání mainstreamem a ostatními lidmi, především komerčním publikem. Druhá skupina se přizpůsobila komerčním tlakům a hrála to, co si publikum žádalo.“ Wikipedia
Jak správný hipster vypadá?
Styl oblékání možná na první pohled vypadá, že vlastně o žádný styl nejde a nositeli je snad jedno, co má na sobě. Zdání ale samozřejmě klame, hipster má každý kousek svého outfitu dobře promyšlený. Ostatně móda a oblékání patří mezi jeho velké zájmy. Jen nenosí to, co většina lidí. Typické jsou pro něj úzké kalhoty, které nosí příslušníci obou pohlaví, nebo flanelová sukně. Dále na sobě může mít třeba triko s nápisy, kostkovanou flanelovou košili, kšandy, staré sako nebo vintage kabát. Hlavně vše musí vypadat jako po babičce či dědečkovi a třeba být i otrhané, čímž vznikne kýžený bohémský styl. Na nohách mají tito lidé nejčastěji obuty ošuntělé kecky a na hlavě klobouk nebo šátek. Výrazným poznávacím prvkem jsou brýle s velkými skly a těžkými černými obroučkami, které někdy nosí k dokreslení své image i ti, jež je skutečně nepotřebují (stačí si pořídit nedioptrická skla). Také velké a huňaté vlněné čepice bývají u hipsterů k vidění a to i v počasí, kdy to rozhodně není potřeba. V účesech pak vede rozevlátý rozcuch, patka nad čelem a vyholení vlasů na ježka kolem uší. Mladí muži si pak také často pěstují knír nebo plnovous. Na zádech mužů hipsterů neuvidíte batoh a ženy si nevezmou klasickou kabelku, obě pohlaví sáhnout po vintage tašce nebo brašně přes rameno. Čím starodávnější a opotřebovanější je, tím lépe. Neznamená to však, že by tito mladí lidé nešli s dobou, naopak v této tašce obvykle nosí nejmodernější elektroniku. Ovšem s ní i vinylové desky nebo fotoaparát na kinofilm.
„V české společnosti je tímto slovem často nazván mladistvý jedinec s vyhraněným stylem života, jednání a oblékání, který se snaží působit originálně a přesto pouze kopíruje předchozí vzory, kteří s daným originálním prvkem přišli o několik let dříve a tím opět zapadá do stáda běžnosti. Toto pojetí hipsterů není úplně správné, nicméně je rozšířeným pojmem.“ Wikipedia
Kde hipstery potkáte?
Nejčastěji se s nimi můžete setkat v kavárnách, na výstavách, koncertech alternativních hudebních uskupení, v hudebních klubech a barech. Po městě se pohybují na starém kole bez přehazovačky, mezi městy pak vlakem. Pokud snad vlastní auto, pak jedině hodně staré.