Letní čas
Na letní čas si hodinky posouváme vždy poslední neděli v březnu v 1:59:59 SEČ – středoevropského času, kdy se hodiny posunují na 3:00:00 středoevropského letního času, tj. + jedna hodina.
Zimní čas
Na zimní čas, to jest na ten přirozený, si hodinky posouváme vždy poslední neděli v říjnu, kdy po 2:59:59 SELČ – středoevropského letního času, následuje 2:00:00 středoevropského času, tj. – jedna hodina.
Proč je letní a zimní čas?
Důvod, proč se začal čas posouvat byl ten, aby se ušetřila elektrická energie. Většina lidí je totiž více aktivní až navečer, než brzo k ránu. Pokud si myslíte, že posun času je novinka, pak se mýlíte. První zmínka o lepším využití denního světla se objevila roku 1784 v dopise Benjamina Franklina, který poslal vydavatelům časopisu Journal of Paris. Do praxe byl však posun času uveden až po roce 1916 a to čistě z důvodů šetření elektrické energie, avšak k pravidelnému posouváni času u nás došlo až v roce 1979.
Proč je posun času diskutabilní?
Problémy s posunem času jsou v zásadě dva. Jednak se časem zjistilo, že k šetření energií téměř nedochází, ba naopak dochází k jejímu plýtvání, protože dochází k delší aktivitě lidí venku, což se odráží na zvýšené spotřebě pohonných hmot. Mimo to, má dost lidí problémy s adaptací na posun času. Navíc díky posunu času tam a zpět, vznikají různé rozporuplné a hloupé stavy, kdy dochází k překrytí různých časových událostí.