Lze a případně jak obnovit smazané soubory?

Čas od času se každému z nás podaří nějaký ten soubor smazat, pokud máte takový problém, nevěště hlavu, za určitých podmínek se s tím něco dá dělat.

Smazaný soubor není smazaný

Určitě jste si někdy všimli, že kopírování souborů trvá dlouho, ale jejich smazání jen chvilku. Je to protože při mazání se nemaže soubor, ale jen záznam o existenci tohoto souboru v MFT. Tudíž, i když soubor smažete, tak ho vlastně vůbec nesmažete a jde do doby, než je přepsán jinými daty obnovit, laicky řečeno, celá problematika je složitější.

Jak obnovit smazaný soubor?

Jednoduše, stačí si stáhnout nějaký program na obnovu smazaných souborů. Pokud máte problémy s obnovou souborů, tak zkuste program TestDisk, který umí s data skoro zázraky, avšak pozor na to, že program je anglicky a není vhodný pro laiky. Program umí z jinak nečitelného disku (podporuje různé souborové systémy) obnovit takřka celý disk, podařilo se mi i z velmi špatného disku dostat data. Pozor na to, že při obnově smazaných dat data nesmíte přepsat. Obnovené soubory tedy vždy nahrávejte někam jinam, na jiný disk.

Takto lze obnovit data z foťáku, mobilu, flash disku, tabletu apod. Zde odbočka. Pokud používáte operační systém Android, pak si pro tzv. rootnutý systém můžete stáhnout různé utility pro obnovu smazaných dat.

Máte-li cenná data na disku, o které nesmíte přijít, pak můžete využít firem, která se na obnovu smazaných dat specializují. Tyto firmy mají lepší vybavení, než nějaké free programy.

Pokud jste přemýšlivý člověk, pak vás asi napadla otázka, jak tedy smazat data tak, aby nešla obnovit? Pokud ano, přečtěte si článek Jak bezpečně smazat data z disku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..