Chystáte se na zahraniční dovolenou? Pak jste si už jistě přečetli všechny možné informace o vybrané lokalitě, že? A nechybělo mezi nimi poučení o potřebě očkování v dané zemi? Mnoho lidí při zajišťování dovolené na dotaz ohledně očkování zapomíná, to se ale v některých případech může hodně vymstít.
Lepší je řešit prevenci než následky
Vždy se tedy raději zajímejte, zda jsou nějaké vakcinace potřeba a jak moc vysoká je pravděpodobnost nákazy. Obzvlášť pokud se chystáte do exotických zemí, chcete vyrážet mimo hotelové resorty poznávat opravdový život země a jejích obyvatel, zavítáte do odlehlejších částí přírody s divokými zvířaty nebo máte v plánu ochutnávat místní speciality, raději dejte na doporučení lékařů. Na internetu najdete přehledné mapy oblastí a doporučené vakcinace v jednotlivých zemích, využít k tomu můžete například stránky www.ockovani.cz nebo www.vakciny.cz. Tyto informace jsou ale pouze vykreslením situace, o potřebě očkování konkrétně ve vašem případě byste se měli vždy poradit se svým lékařem. Obrátit se můžete také přímo na odborníka na cestovní medicínu v očkovacích centrech nebo na některých infekčních odděleních nemocnic. Nejlépe bude moci posoudit vaše potřeby v případě, kdy mu donesete podrobný itinerář plánované cesty.
Nejčastější očkování na cesty
V exotických zemích na cestovatele může číhat spousta nebezpečných nemocí, o nichž člověk možná ani neslyšel. Jenže někdy ani není potřeba vyrážet někam do džungle, aby si člověk dovezl domů nepříjemnou nemoc. Například žloutenku typu A nebo B můžete získat i ve vyspělých zemích celého světa. Právě očkování proti žloutence je často doporučovanou prevencí. Určitě byste si měli také překontrolovat, kdy jste byli naposledy očkovaní proti tetanu a případně si nechat vakcínu aplikovat, jestliže jste překročili lhůtu deseti až patnácti let, kdy by se měla ochrana obnovovat. Do mnoha zemí převážně Afriky, Asie a Jižní a Střední Ameriky je často doporučováno i očkování proti břišnímu tyfu a také užívání antimalarik.
Bez očkování vstup zakázán
Některé státy vyžadují potvrzení o určitých očkováních před vstupem do země, jinak vás na své území ani nevpustí. Často je vyžadováno potvrzení o očkování proti žluté zimnici v případě, že přijíždíte ze země, kde je endemický výskyt této nemoci. Pokud tedy letíte do země, která toto potvrzení vyžaduje, přímo z Česka, nic dokládat nemusíte, jestliže jste však předtím navštívili například některou ze středoamerických zemí nebo oblastí Afriky, které jsou na seznamu endemického výskytu této nemoci, musíte mít nejméně deset dní staré potvrzení o očkování. Informace o konkrétních podmínkách zemí, které hodláte navštívit, si raději vždy zjistěte dopředu, aby vás na letišti nečekalo nepříjemné překvapení.
Přijďte včas
O potřebu očkování byste se měli zajímat ideálně alespoň 6-8 týdnů před plánovaným odjezdem. Některé vakcíny potřebují delší časový interval, než začnou účinkovat, a jiné musí být podány v několika dávkách s daným odstupem dní i týdnů. Když si vzpomenete na poslední chvíli, může být na účinnou ochranu již pozdě.