WiFi je téměř všudypřítomná, stejně tak i problémy s ní. Proto vznikl tento článek, který vám pomůže vyřešit nejběžnější problémy s připojením.
Správné nastavení
Předně, než se začtete dále, si zkontrolujte přihlašovací údaje. Pozor na záměny Y/Z apod. Také zkontrolujte parametry spojení, jako je šifrování, které je nejčastěji WPA2 PSK. Také si zkontrolujte, zda-li se připojujete ke správné WiFi (SSID).
Rušení
Zejména ve větších aglomeracích je pásmo 2.4 a 5 GHz značně zarušené. Podívejte se jaké jsou kolem vás sítě, jaký mají signál a na jakém jsou kanálu. Stejné kanály jsou problém, stejně tak jako silný signál. S rekognoskací sítí vám pomůže třeba šikovný program WiFi Analyzer pro Android.
Pokud je pro vás analýza okolních sítí složitá, zkuste alespoň změnit vysílají kanál routeru, pokud to tedy můžete udělat.
Tip: občas se stane, že přístroje pracující v pásmu 2,4 GHz jako mikrovlnná trouba umí rušit WiFi docela spolehlivě.
Tip: Neruší vám signál nějaká podivná WiFi anténa? Podomácku vyrobené antény většinou úspěšně ruší okolí i když míří jinam.
Síla signálu
Nečekejte, že když budete od zdroje WiFi signálu více jak 20 metrů, že budete mít nějak extra dobrý signál. Jste-li daleko, jděte blíže ke zdroji signálu. Je-li mezi vámi a routerem překážka, bude síla signálu násobně slabší.
Filtr MAC adres
Dos často lidé zapomínají, že na routeru mají zapnutý filtr MAC adres. Pro aktuální testovací účely ho ideálně dočasně vypněte, nebo požádejte provozovatele, aby vám do něj přidal vaší MAC adresu.
Problém s externí anténou
Ti z vás, kteří používají externí anténu by si také měli zkontrolovat jestli koaxiální kabel nemáte někde skřípnutý ve dveřích, jestli není anténa vychýlená, jestli někde není koroze a všude je dobrý kontakt. Pigtaily mohou také docela zlobit.
Fresnelova zóna
Pokud se připojujete pomocí externí antény, nezapomínejte na to, že pro bezproblémový provoz musíte mít na vědomí, že mezi vámi a zdrojem signálu musí být volný prostor, kterému se říká Fresnelova zóna. Podívejte se tedy, jestli v cestě signálu nevyrostla budova, keř, strom apod.
Moc uživatelů
WiFi sice umí zvládnout více uživatelů, ale pokud je jich příliš mnoho, budete mít problém. Problém také může mít samotný router, který může být přetížený. Většinou se tak stává, když někdo rozjede stahování torrentů a podobné P2P aktivity. Teoreticky WiFi můžou přetížit i P2P aktualizace ve Windows 10.
Vyresetovaný router
Zkontrolujte router, třeba se sám vyresetoval, nebo dostal do divného stavu.
Už jste vyresetovali router, nebo alespoň svůj přístroj?
Nezměnil někdo heslo?
Občas někdo změní heslo a nedá všem vědět. Zkuste si zjistit zda-li ho někdo nezměnil.
Hacknutý router
Většina běžných routerů obsahuje velmi závažné bezpečností chyby, které výrobce nikdy neodstraní. To je bohužel problém drtivé většiny levných routerů. Zkuste ho zkontrolovat, podívat se do logů a na vše co vás napadne. Obnova továrního nastavení routeru také není úplně od věci, nicméně pokud vás již někdo hacknul, máte smůlu, protože to brzy udělá nejspíše znovu.
Firewall
Možná se to zdá jako hloupost, ale špatně nastavený firewall také dokáže nadělat dost starostí. Pokud ho používáte, zkuste ho dočasně vypnout.
Chybné nastavení prohlížeče
Někdy nemusí být problém s WiFi, ale se softwarem. Zkuste vyresetovat váš oblíbený internetový prohlížeč. Nezapomínejte zkontrolovat proxy server. Třeba ho někdo omylem nastavil špatně.
Nefunkční WiFi modul – karta – zařízení – ovladače
V neposlední řadě doporučujeme vyzkoušet spojení na jinou WiFi. V případě mobilu, tabletu, nebo notebooku si skočte do McDonaldu, kde WiFi router bude 100% funkční. Pokud vám ani tak WiFi nebude fungovat, je „problém na vaší straně přijímače“. Zkuste přeinstalovat ovladače, vyresetovat nastavení, nebo třeba celé zařízení uvést do továrního nastavení.