Programy zdarma na úpravu fotografií pro Windows

Programy zdarma na úpravu fotografií pro Windows

Pokud nemáte příliš vysoké nároky na editory fotografií, pak si můžete stáhnou nějaký z níže uvedených programů, které jsou zdarma (freeware) a můžete je používat zcela bez omezení.

Gimp

Gimp je velmi oblíbený bitmapový editor, který zná především linuxová komunita. Existuje však i verze pro Windows, kterou si můžete zdarma stáhnout. Najdete jí na stránkách aplikace Gimpu.

Program samotný je poměrně velmi dobrý. Je sice potřeba se s ním naučit, avšak jakmile to zvládnete, budete umět udělat zcela profesionální úpravy fotografií. Výhodou programu je přítomnost již nainstalovaných mnoha efektových pluginů, které umí fotografie různě upravit, třeba upravit tak, že vypadají jako 100 let staré. Mnohé další pluginy jsou ke stažení na internetu.

gimp

Google Picasa

Google Picasa je jak již sám název vypovídá editor fotografií od Googlu. Program umí mnoho základních editací fotografií, mezi které patří otáčení, úprava barev, odstranění červených očí, sepia filtr, doostření, saturace barev, retušování, přidávání textu a mnoho dalšího. Mimo to program umí nahrát vaše fotografie na sociální síť Google Plus nebo do Google Drive, takže budete mít své fotografie neustále u sebe. Zdarma je aktuálně 15GB volného místa. Chcete-li více prostoru, musíte si pár korun připlatit. Každopádně na základní editace fotografií je Google Picasa více než dostačující.

PIXLR.COM

Tento program je tak trochu jiný, než prozatím uvedené. Jedná se totiž o on-line editor fotografií, takže nemusíte žádný program nainstalovat. Stačí jít na stránky PIXLR.COM, kam si můžete fotografii nahrát a upravit. Vzhledem k tomu, že program není vhodný na dávkové úpravy fotografií, a vyžaduje přeci jen trochu rychlejší připojení k internetu, berte tento program spíše jako nouzové řešení vaší situace. Program tedy oceníte tam, kde nemůžete z nějakého důvodu instalovat normální bitmapový editor.

XnView

Poměrně oblíbený program pro své nízké nároky na výpočetní výkon počítače a mnoho dostupných grafických funkcí, které určitě oceníte. XnView je však primárně zaměřený nejvíce na prohlížení fotografií. Proto zvládá zobrazit více jak 500 existujících obrazových formátů. Výhodou programu je možnost dávkových konverzí, které oceníte zejména při úpravě fotografií z dovolené, kdy potřebujte najednou upravit tisíce fotografií.

Pokud chcete program pro firemní použití, musíte si zakoupit licenci. Pro nekomerční použití je zcela zdarma i v nejvyšší verzi nazvané Extended.

PhotoScape

Poslední z oblíbených programů pro editaci fotografií je PhotoScape. Přestože nabízí desítky známých funkcí, je dělaný trochu jinak, jednodušeji. Nečekejte tedy přehršel ikon, u kterých je jejich funkci nemusíte snažit složitě domýšlet. Největší výhoda programu je možnost editace RAW souborů, které dělají lepší foťáky a pro jejichž editaci je zpravidla potřeba nějaký z lepších placených programů. Nevýhodou programu je pak absence češtiny.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=wQ2G-PMVKRg

Vysvětlivky:

Bitmapový editor je editor, který pracuje s jednotlivými pixely fotografie zvlášť. Opakem bitmapového editoru je vektorový editor, který pracuje s vektory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..