Účtenková loterie – co to je a jak funguje?

Účtenková loterie, též nazývána Účtenkovka je státní loterijní hra, kterou provozuje ministerstvo financí ve snaze donutit občany, aby si brali/vyžadovali od obchodníků ke svým nákupům účtenky. Na těchto účtenkách jsou unikátní kódy FIK a BKP, které jednoznačně identifikují provedenou platbu. Tyto kódy se následně jednou za měsíc slosují v účtenkové loterii, ve které je hlavní výhra 1 milión korun. V následujícím textu se na celou problematiku podíváme blíže.

Proč vznikla účtenkovka

Cílem účtenkové loterie je donutit občany brát si účtenky. Tímto krokem se potlačuje šedá a černá ekonomika a státu do státní poklady tak přiteče mnohem více peněz na daních.

Co je možné v účtenkovce vyhrát?

Vyhrát můžete poměrně dost cen. Doslova desítky tisíc cen. A přestože se ve většině případů jedná o ceny v hodnotách 100 korun, tak i ta stokoruna se počítá. Zejména, když na rozdíl od ostatních loterijních systémů zde je vstup nula Kč. Pokud vsadíte vyhranou stokorunu, můžete vyhrát v jiné loterii a tím tak pravděpodobnost vyšší výhry „násobit“. Nebo si za tu stokorunu pořídíte něco dobrého a účtenku pak použijete do dalšího slosování.

A jaké jsou tedy ceny?

Hlavní ceny

  • 1 cena je 1 milión Kč.
  • 2 cena je automobil v hodnotě kolem 400.000 Kč.
  • 3 cena je 300.000 Kč.
  • 4 cena je 200.000 Kč.
  • 5 cena je 100.000 Kč.

Dále lze vyhrát následující drobnější ceny

  • 20 cen v hodnotě 20.000 Kč.
  • 1.000 cen v hodnotě 1.000 Kč.
  • 20.000 cen v hodnotě 100 Kč.

Kdy se poprvé spouští účtenková loterie?

Loterie se spouští 1.10.2017 a první slosování bude provedeno 15.11.2017. Dá se předpokládat, že prvních několik měsíců si lidé budou na loterii zvykat, takže ti co si tuto příležitost nedají utéci, mají nejvyšší šanci na výhru.

Jak se zapojit do účtenkovky?

Zcela jednoduše. Pokud je vám 18 let a více let, pak si stačí něco zakoupit a získat tak účtenku. Použít můžete pouze jednu účtenku od jednoho prodejce denně. Nelze tak dělit nákup na menší nákupy. Z tohoto mimochodem vyplývá, že výše nákupu nerozhoduje o výši výhry. Abyste mohli hrát, nestačí jen účtenku získat a pak čekat na slosování, ale musíte se a svou účtenku zaregistrovat do systému. To se dělá ideálně pomocí mobilní aplikace, v které stačí účtenku vyfotit a odeslat. Nebo se k registraci můžete využít web www.uctenkovka.cz (aktuálně 7/2017 není web spuštěn). To je vše. Jediný limit pro registrace jsme již uvedli, takže je jen na vás, kolik nákupů uděláte a tím tak zvýšíte pravděpodobnost výhry. Vzhledem k tomu, že není limitována výše nákupu na účtence limitem možné výhry, může hrát doslova i každý bezdomovec.

Na vaše otázky odpovíme. Nebojte se zeptat.