Výpověď ze zdravotních důvodů

infoDotaz: Chtěla bych se zeptat jak správně sepsat výpověď ze zdravotních důvodů, mám od praktického lékaře zprávu, že tu práci nemohu vykonávat. Mám sehnanou už jinou lehčí práci, ale zaměstnavatel mne nechce na dohodu pustit.

Odpověď: Předně, nemůžete-li vykonávat svou stávající práci ze zdravotních důvodů, musí vás zaměstnavatel přeřadit na jinou podobnou pozici, kterou můžete s ohledem na své zdraví vykonávat. Pokud takovou zaměstnavatel nemá, pak se sepisuje výpověď ze zdravotních důvodů. A teď k sepsání výpovědi ze zdravotních důvodů. Ta se sepisuje stejně jako běžná výpověď s tím rozdílem, že jako důvod uvedete ne „dohodu“, ale zdravotní důvody a k výpovědi přiložíte potvrzení od lékaře. Pozor, výpověď pošlete doporučeně poštou!!! Jedině tak to budete prokazatelné.

Odstupné při výpovědi ze zdravotních důvodů

Pokud jste si zdravotní komplikace nepřivodili vlastní vinou, pak máte nárok na 12 odstupných platů, které se vypočítají jako průměr z předchozích měsíců. To platí, jste-li ve firmě zaměstnaní více jako rok. Jinak máte nárok jen na jeden plat.

Formulář pro výpověď ze zdravotních důvodů zdarma(DOC soubor).

Podobný článek: Návod, jak dát výpověď ze strany zaměstnance i s formulářem ke stažení zdarma

8 thoughts on “Výpověď ze zdravotních důvodů

  1. Dobry den chtel bych se zeptat jesli mohu dat vypoved ze zdravotnich duvodu kdyz jsem marodil 14 mesicu.Marodil jsem z altrozou 2 stupne,kotniky,kolena,kycle,bederni pater a rameny.Dale s karpalnim tunelem obou rukou ktere mam po operaci a neni to zadna slava.Muj obvodni lekar my dal vypis pro firemniho lekare ze mohu pracovat jen z omezenim.Tak se chci jen zeptat jestli mam narok na odstupnem kdyz budu chtit odejit. Dekuji za brzkou odpoved Vaclav

  2. Dobry den, je to predbezny dotaz. Podala jsem zadost na ID pri odchodu do ID jestli mam narok na odstupne od zamestnavatele u ktereho pracuji jiz treti rok , jak mam podat vypoved abych popripade neprisla o odstupne pokud by na nej byl narok.Kolegyne byla v te same situaci pracovala tam dele a rekli ze narok na odstupne nema. dekuji za odpoved

    1. Dobrý den, pokud ID byl zaviněn zaměstnavatelem (úraz v práci apod.), pak ano. Pokud jdete do ID z důvodů, které nezpůsobilo zaměstnání, pak nemáte nárok na odstupné.

  3. Dobrý den, mám uznanou nemoc z povolání (obráběč kovů – styk s emulgátory, poškození kůže na rukou), zaměstnavatel mne dal výpověď pro nadbytečnost, kterou soud zrušil. Nyní mne chce dle zákoníku práce přeřadit na lehčí práci (do kanceláře- programovat, vytvářet výrobní postupy, vybírat materiály do výroby, normování , nástrojové listy, zodpovídat za včasné technické postupy, práce s počítačem) na kterou nemám kvalifikaci. Je mi 57 roků , počítač ovládám jen uživatelsky, práci normovače a technologa jsem nikdy nevykonával, tudíž hrozí, že v novém zařazení totálně propadnu a zaměstnavatel bude mít pádný důvod mne propustit pro neschopnost, zároveň přijít o odstupné. Je nějaké řešení, jak se bránit? Nebo podat výpověď sám , ze zdravotních důvodů? Za odpověď předem děkuji.

    1. Dobrý den, dle našeho názoru zaměstnavatel dodržel své povinnosti a nabídl vám lehčí práci a tudíž je z obliga. Snad jen ta kůže na rukou, jestli vám to při nové práci nějak dělá problémy, by mohla být cesta jak z toho ven.

  4. Dobrý den, dávám výpověď ze zdravotních důvodů. Co když mě budou chtít v zaměstnání přesunout na “ lehčí“ práci, musím to přijmout? Děkuji za odpověď

    1. Dobrý den, pokud vás zaměstnavatel přesune na nové pracoviště odpovídající vašemu stavu, pak ano, musíte jej přijmout. Samozřejmě, že práce musí být podobně placená.

Comments are closed.