Co je to CRM systém?

Co je to CRM systém?

CRMSe zkratkou CRM se můžete nejčastěji setkat ve větších podnicích, kde zejména obchodní zástupci často používají CRM systémy, které jsou pro ně životně důležité. Pojďme se podívat na to, co se za touto tajemnou zkratkou skrývá.

Péče o zákazníky

CRM je zkratka „Customer Resource Management„, což v češtině znamená „Řízení vztahů se zákazníky„. Tento termín vám toho asi na první pohled nic moc neřekne, avšak není třeba za tím hledat žádnou vědu. CRM systém je defakto taková super zákaznická databáze, v které si přesně evidujete všechny informace, které máte o svých zákaznících. Evidují se jak kontaktní informace, tak jmeniny, informace o členech rodiny, které se hodí třeba při bourání komunikačních bariér apod. Dále se v CRM systémech evidují informace jak o realizovaných, tak i aktuálních zakázkách. Dále se zde také plánují jednání se zákazníky, zákaznická podpora, ceny, chování zákazníků aj. Dobrý CRM vás upozorní vás na to, že zákazník má výročí, nebo, že jste delší dobu určité zákazníky nekontaktovali.

CRM umožňuje  poznat, pochopit a předvídat potřeby, přání a nákupní zvyklosti zákazníků a podporuje oboustrannou komunikaci mezi firmou a jejími zákazníky.[1]

Věštění s CRM systémy

Krasný příklad využití CRM lze demonstrovat na e-shopech. Ty lze napojit na CRM systémy, ať už pomocí různých pluginů, které jen rozšíří funkce e-shopu, nebo ho propojí se samostatným CRM systémem, který bude dělat statistickou analýzu chování zákazníků a predikci jejich potřeb. Díky tomu budete třeba vědět, že zákazník Pepík si koupil před měsícem vitamíny, které by v měl do měsíce spotřebovat a tak mu budete moci nabídnou nové vitamíny, které zajisté bude potřebovat.

CRM jsou vysoce robustní systémy, které vám umožní důkladně pečovat o stávající zákazníky a efektivně plánovat remarketing. Pokud vám stačí více méně základní funkčnost, to jest, databáze zákazníků, jednoduché plánování a evidence zakázek, tak si můžete vystačit s open source CRM systémy, které jsou zdarma. V opačném případě je potřeba využívat profesionálních systémů.

Přehled nejznámějších CRM systémů

Mezi nejznámější placené patří Helios, Money S5, Net Genuim CRM, Oracle E-Business Suite nebo třeba SugarCRM. Z open source pak vTiger, OpenCRX, SplendidCRM, Xtuple, nebo CiviCRM.

Zdroj:

[1] http://cs.wikipedia.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..