Jak se zbavit štěnice domácí?

Jak se zbavit štěnice domácí?

štěnice na papíru
Licence: CC BY 2.0 Autor: r_neme

Štěnice jsou sotva viditelným, ale přitom velmi obávaným škůdcem, kterého by nechtěl doma nikdo z nás. Bohužel se občas stane, že se v domácnosti zabydlí. Jak zabránit jejich zavlečení do bytu a jak se jich zbavit, když se u nás přece jen vyskytnou?

Co jsou štěnice zač a jak poznáte, že je máte doma?

Hmyz zvaný štěnice domácí, někdy i štěnice postelní, je parazit živící se především lidskou krví, v nouzi ale nepohrdne ani psem, kočkou nebo ptákem žijícím doma v kleci. Ze svého úkrytu vylézá štěnice v noci a po jejím hodování nám na kůži zůstanou nepříjemné svědivé štípance. Tito tvorové jsou velcí maximálně 5 mm a mají několik vývojových stádií. Jejich tělíčka jsou velmi malá a také plochá, takže se schovají i v těch nejmenších škvírkách. Jejich odhalení je tedy poměrně složité. Pokud však již došlo k většímu rozmnožení, zůstávají v okolí jejich kolonií výkaly v podobě černých teček a také světlá vajíčka. Nejčastěji tyto stopy najdete pod matrací a v jejich záhybech, v lůžkovinách, v konstrukci postele, gauče či křesla, ve škvírách nábytku, prasklinkách zdí, za tapetami, plakáty, obrazy, obložením zdí, pod okraji koberců, ale také například v knihách mezi stránkami nebo v jejich hřbetu. Kousnutí štěnic v noci ve spánku neucítíte, do rány ihned vstřikují anestetikum, které zabrání bolesti. Zánětlivá reakce v podobě zarudnutí a svědění se objeví až několik hodin po kousnutí, při prvním kontaktu se štěnicí dokonce až po zhruba týdnu. Bohužel se často stává, že kopřivka, kterou štípance připomínají, bývá léčena jako příznak alergické reakce nebo kožní nemoci, a tak není výskyt štěnic zavčas odhalen.

Jakou prevenci neopomenout?

Všeobecně převládá názor, že štěnice žijí jen ve špinavých a zanedbaných domácnostech. To ale není v žádném případě pravda. Štěnice se mohou usídlit kdekoliv, je velmi snadné si je třeba přivézt v kufru z dovolené. Zavazadla proto v hotelu neukládejte blízko postelí a do skříní a také je nezapomeňte po příjezdu zkontrolovat a vyčistit. Velmi rizikový je i použitý nábytek, který byste měli vždy nejdříve důkladně prohlédnout a ošetřit přípravky proti parazitům, než ho umístíte u sebe doma. Čemu se však prakticky nedá zabránit, je přelézání štěnic mezi jednotlivými byty prasklinkami ve zdivu. Pokud se u vás objeví malé červené štípance především na místech v noci obnažené pokožky, je dobré ihned zahájit boj proti štěnicím. Čím déle budete váhat, tím více se u vás rozmnoží a boj s nimi bude obtížnější.

Jak bojovat proti štěnicím v bytě?

Postřik spreji

V drogeriích jsou k dostání různé spreje proti štěnicím, ne všechny jsou ale dostatečně účinné. Pokud se rozhodnete pro zásah svépomocí, dejte si záležet na tom, abyste sprejem ošetřili opravdu každé místečko, kde by se mohly štěnice skrývat. Oblečení, lůžkoviny a všechny další textilie vyperte na 60°C, tato teplota zničí všechna stádia vývoje štěnic. Vykliďte nábytek, vyneste matrace ven a postříkejte je z obou stran. Pokud je to možné, rozeberte konstrukci postele nebo gauče, v nepřístupných škvírách by se mohly štěnice ukrýt. Vyneste také koberec a i ten ošetřete z obou stran. Všechny prostory je ještě před aplikací spreje dobré důkladně vysát, ale nezapomeňte pak ihned vyměnit sáček ve vysavači. Při ošetřování místnosti sprejem postupujte od zdí ke středu. Vystříkejte pečlivě každou spáru a mezírku ve zdech, v podlaze i nábytku. Nechte sprej působit a aplikaci po několika dnech zopakujte, nejlépe takto několikrát po sobě.

Speciální dýmovnice

Jednodušší aplikaci představují dýmovnice proti štěnicím, které jsou také k dostání i pro neprofesionální použití. V místnosti, kterou budete tímto způsobem vykuřovat, dobře utěsněte okna a dveře, otevřete také zásuvky, skříně, nadzvedněte matraci a podobně. Dýmovnice po aktivaci vypouští suchý dým, který se rychle šíří a usmrcuje štěnice. Nemusíte se bát stop po jeho použití, nenechává skvrny na žádném povrchu. Místnost nechte alespoň dvě hodiny těsně uzavřenou a poté ji důkladně vyvětrejte.

Profesionální deratizační firma

V případě, že se u vás štěnice už značně zabydlely a nedaří se vám je zlikvidovat, je jediným možným řešením obrátit se na specializovanou firmu, která se likvidací štěnic zabývá. I ta ke své práci používá metodu postřiku a dýmovnicí, které jsou většinou použity jako podpůrné řešení k insekticidům. Tyto jejich profesionální přípravky jsou ale oproti těm běžně dostupným v drogeriích daleko účinnější. Dobrá deratizační firma by v každém případě měla nejdříve zjistit rozsah zamoření a navrhnout nejlepší postup a cenový odhad deratizace. Při lehkém zamoření by mohla stačit jedna návštěva, při větším výskytu štěnic bude deratizaci třeba opakovat 2-3 krát. Počítejte s výdaji v řádu několika tisíců korun, které jsou ale bohužel nezbytné. Při zamoření bytu v bytovém domě je třeba nahlásit také vše správci nebo bytovému družstvu, které by mělo zajistit deratizaci i v dalších bytech, aby se zabránilo návratu a šíření štěnic.

3 thoughts on “Jak se zbavit štěnice domácí?

  1. dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda mám použít dýmovnici do každé místnosti.Nebo jen tam kde se zatím vyskytují.Děkuji

    1. Dobrý den, na deratizaci si pozvěte deratizery. Není to drahé a je to 100%. Jinak se vždy musí vyčistit celý byt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..