Co je to létající klíště?

Co je to létající klíště?

Lipoptena_cervi_1
Licence: CC BY 3.0, zdroj: Wikipedia

Přijdete do lesa a za chvilku si na vás sedne divný hmyz, připomínající klíště s křídly. Snažíte se ho sundat, ale jde to ztuha, zejména, když máte na těle ochlupení. Jeho tělo je totiž zploštělé a docela odolné. Co to proboha je za dotěrný hmyz, řeknete si a snažíte se dostat z jeho dosahu. Jenže on se pořád vrací.

Co je to létající klíště?

Létající klíště je lidové označení pro Kloše jeleního, což je dvoukřídlý létající hmyz, který se živý krví zvířat. Ke klíštěti má Kloš daleko, je to spíše létající bodavá moucha. Snad jen vzhledem trochu klíště připomíná.

Je kloš jelení nebezpečný?

Člověk není primárním zdrojem obživy kloše. Tím jsou jeleni a srnci. Nicméně může se stát, že sedne i na člověka a bodne ho. Ze zdravotního hlediska není kloš pro člověka nebezpečný, protože nepřenáší žádné nemoci, snad až na bakterii Bartonella schoenbuchensis, která je příčinou zarudnutí místa vpichu. To pak několik dní svědí a je zarudlé. Také může přenášet tularémii.

Kde se s klošem lze setkat?

Nejčastěji kloše najdete v lese. Pokud na něj narazíte, zjistíte, že je to poměrně dotěrný hmyz, který se nadá jen tak snadno rozmáčknout. Pokud ho ze sebe jen shodíte, počítejte s tím, že si vás za chvilku opět najde. Ti co se s klošem již setkali, ví, že je to poměrně dotěrný hmyz.

Věděli jste, že když kloš dosedne na hostitele, tak ztrácí křídla?

Funguje repelent proti klošovi?

Ano, repelenty proti nim fungují. Zde je dobré zmínit, že existují lepší repelenty, než z běžných obchodů. Najdete je v lékárnách. Jsou sice dražší, ale déle působí a jsou lepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..