Chcete-li své finance zhodnotit více, než třeba na termínovaném účtu, pak se budete muset ponořit hlouběji do finančních vod, v kterých dříve či později narazíte na investiční certifikáty. Ty zejména v posledních letech čím dál více získávají na oblibě, zejména v německy mluvících zemích, kde stále více nahrazují investiční a podílové fondy.
Co je investiční certifikát?
Nejblíže k investičním certifikátům mají dluhopisy s tím rozdílem, že investiční certifikáty jsou mnohem variabilnější, likvidnější a nabízí zajímavější výnosy. Jejich výsledný zisk či ztráta se vyvíjí od vývoje ceny podkladového aktiva. Nejčastějšími emitenty investičních certifikátů jsou velké bankovní domy, které jako podkladové aktivum využívají akcie, komodity, měny, dluhopisové indexy, komoditní indexy, úrokové sazby a jiné finanční produkty.
Druhy investičních certifikátů
Druhů je několik a každý se chová trochu jinak. Výčtem uveďme jen ty nejzákladnější.
- Garantovaný certifikát
- Bonus certifikát
- Indexový certifikát
- Basket certifikát
- Turbo certifikát
- Diskontní certifikát
Protože popis jednotlivých certifikátů zcela přesahuje rámec tohoto článku, uveďme si alespoň ve stručnosti krátký popis prvních dvou certifikátů. Na tyto dva se specializuje společnost HB Securities a.s., jeden z největších českých obchodníků s cennými papíry (realizované certifikáty).
Garantovaný certifikát
Tento druh certifikátů je vhodný pro konzervativní investory, neboť je vám garantováno 100% plnění v den expirace certifikátu a to bez ohledu na vývoj trhu. Pokud došlo k pozitivnímu vývoji, dostáváte navíc ještě nasmlouvané procento ze zisku. Podmínkou však je, že budete držet garantovaný certifikát od prvního roku emise až do jeho expirace. Výnosy garantovaných certifikátů v případě pozitivního vývoje mohou dosáhnout až 10%.
Bonus certifikát
Tento druh certifikátu je složitější, za to však může dosáhnout mnohem vyššího zhodnocení investice, které se může pohybovat i kolem 40%. Na druhou stranu, je bonusový certifikát určen pro investory, kteří jsou ochotní tolerovat výkyvy vývoje podkladového aktiva na obě strany a to i přes domluvené limity. Pokud se za dobu držení certifikátu limity nepřekročí, získáte po jejich expiraci navíc domluvený bonus. Při překročení spodního limitu realizujete přímou ztrátu bez bonusu. Při překročení horního limitu, pak zisk vyplývající z aktuální ceny podkladového aktiva na trhu, opět bez bonusu.
Nejčastější otázky
- Za jak dlouho bude certifikát expirovat? Doba, na kterou se certifikáty pořizují je nejčastěji 2 až 3 roky.
- Je možné certifikáty odprodat? Ano, prodat je můžete, ale přijdete o všechny jejich výhody. Cena za prodej pak bude reflektovat aktuální stav poptávky.
- Jaká jsou rizika? 1) Emitent může zkrachovat, což je s ohledem na přísný výběr emitentů málo pravděpodobné. 2) Dojde k nepříznivému vývoji na trhu. 3) Pokud ještě před expirací prodáte investiční certifikát, nemůžete počítat s tím, že se vám vrátí všechny peníze zpět.
- Kde koupit investiční certifikáty? U společnosti HB Securities a.s., nebo na pražské burze.