Co s chybou bootmgr is missing?

Co s chybou bootmgr is missing?

Windows jsou často nevyzpytatelné, a to i v nejnovějších verzích. Není se tedy čemu divit, když ráno zapnete počítač a on při pokusu o nabootování vypíše protivnou chybu „bootmgr is missing“. Nebojte není to nic katastrofálního. Následující postupy platí pro Windows Vista, Windows 7 a Windows 8 (8.1). Na ostatních nebyl postup testován.

První pomoc

Ta spočívá v odpojení všech USB disků z PC. Někdy totiž stačí mít nastavené bootování z flash disku, který není bootovací a máte o zábavu postaráno. Takže nejprve odpojte všechny USB disky. Zkontrolujte také DVD mechaniku, případně i disketovou mechaniku. Toto bývá nejčastější problém.

Druhá pomoc

Následující postup je univerzální a mění jen se v závislosti na verzi Windows liší v nepodstatných drobnostech. Základem je nabootování z DVD nebo USB a následném spuštění příkazové řádky (konzole), kde je potřeba spustit následující dva příkazy, které opraví zavádění systému.

[text]
bootrex.exe /fixboot
bootrec.exe /fixmbr
[/text]

Pokud si netroufáte na uvedené příkazy, můžete také využít funkci, kterou najedete od verze Windows Vista po nabootování instalačního média s názvem „Nástroj na obnovení systému„. Ten se trochu širšeji podívá na váš počítač a pokusí se opravit nalezené chyby. Pozor však na to, že tento nástroj není všemocný.

Třetí pomoc

Pokud problémy i dále přetrvávají, vyzkoušejte následující – postup je určený pro znalé IT techniky, ne pro amatéry

  • V BIOSu, nebo u moderních počítačů v uEFI zkontrolujte nastavení bootování. Zpravidla chceme bootovat z pevného disku – HDD
  • Zkontrolujte všechny kabely, především ty u disků a mechanik
  • Zkontrolujte povrch disku pomocí specializovaných programů od výrobce
  • Zkuste aktualizovat BIOS PC a překontrolujte nastavení disku – jestli se zobrazují správné údaje
  • Jako poslední krok zkuste čistou reinstalaci Windows třeba s novým diskem

recovery konzole Windows 8

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..