Pro malé miminko je nejlepší spát bez polštáře. Při spaní na rovině jen na kvalitní matraci se nejlépe vyvíjí páteř a spánek je tak opravdu zdravý. Pro novorozence a kojence tedy polštář do postýlky nepatří. Kolem roku už můžete dítěti dát tenký polštářek, který bývá v setu s přikrývkou do postýlky, ale stále to není nutné. Pro správný vývoj krční páteře není podle některých lékařů úplně vhodné používat polštář až do tří let věku dítěte. My dospělí jsme na polštář tak zvyklí, že nám přijde nepohodlné spát bez něj, ale právě to je přirozené. Dítě nepotřebuje podporu pro hlavu, když leží, to zatím plně obstará stavba jeho těla. Je tedy nejlepší, když tento první malý polštářek vydrží dětem po celou dobu, než se přestěhují ze své postýlky do většího lůžka. Pokud by přece jen časem vyžadovali větší polštář a bylo by jasné, že se jim na tom nízkém špatně spí, pořiďte jim tedy jiný. Vybírejte ale stejně co možná nejnižší, jen o trochu více vyplněný. Zdaleka se u malých dětí vyhněte velkým naducaným polštářům, které vedou jen ke špatnému zakřivení páteře při spaní a tudíž k pozdějším možným potížím se zády. Děti také velmi často a rády spí na bříšku, přitom je takový tlustý polštář také velmi nevhodný, protože se jim do něj zaboří celý obličej a hrozí dokonce riziko udušení.
Polštář by měl být rozhodně z kvalitního materiálu a nejlépe s možností praní nebo alespoň se snímatelným potahem. Některým typům můžete také podle potřeby doplnit vnitřek nebo naopak ubrat náplně, když by byl polštář ještě moc vysoký. Prodlouží to životnost polštáře, protože každá náplň se časem trochu slehne a vy ji tak můžete jednoduše přidat. Na druhou stranu malé děti jsou velmi zvídavé a možná cestička k obsahu polštáře může být pro ně nebezpečná. Mohou se dostat k náplni a v rámci jejího zkoumání se chumáčkem vláken až zadusit.
Přesně tak my jsme malému ten velký polštář museli dát hned pryč a dávali jsme mu ho až když byl větší s pořádnou postýlkou a od té doby vše ok jinak se to nedalo vydržet. Díky za článek Mirka