Jak se zbavit komárů v sudech s dešťovou vodou?

Jak se zbavit komárů v sudech s dešťovou vodou?

Nezachytávat dešťovou vodu ze střech je obyčejným plýtváním vody. Dá se použít na splachování záchodu, na mytí auta, nebo na zalévání zahrady. Jenže, shromažďování dešťové vody není jen tak. O vodu se totiž musíte starat, jinak se vám v ní začnou například množit komáři, kteří právě takové nádoby přímo milují. Teplo, stojatá voda a tma je ideálním místem pro jejich množení. Pojďme se podívat na to, co můžeme s komáry dělat, když už se nám začali v sudech s vodou množit.

Kuchyňský olej

Olej je jedna z možností jak se rychle zbavit larev komárů. Larvy totiž musí dýchat vzduch a tak, když na povrchu vytvoříte olejovou skvrnu, jednoduše se udusí. Toto řešení považuji za krajní řešení, protože sice vodu olejem neznehodnotíte, ale olej nádobu omastí, takže jí pak budete muset důkladně odmastit. Zde je potřeba zdůraznit, že olejová skvrna musí pokrýt souvisle celou vodní plochu, jinak to nemá smysl.

Věděli jste, že krev sají jen samičky komára a ne samečci? Ti pijí vodu a nektar z květů.

Hašené vápno

Toto řešení je z dlouhodobého hlediska asi nejlepší a nejlevnější. Stačí 1 lžička na 200 litrů vody a máte vystaráno. Dojde ke zvýšení pH vody a je po komárech, kteří nemají rádi zásaditá prostředí. Přitom voda ošetřená hašeným vápnem je v malém množství pro rostliny na zahradě neškodná, někdy naopak. Vápnění půdy je občas nutné provádět (obohatíte půdu o chybějící vápník, změníte pH půdy, omezíte růst plevele, ochráníte rostliny před škůdci – platí v případě, že půdu cíleně vápníte). V neposlední řadě, vápno v podobě vápeného hydrátu se běžně používá v čističkách odpadních vod k úpravě. Pozor však na to, že třeba rododendrony, azalka, vřes, magnólie nebo třeba hortenzie vápno nemají rády.

Pozor. Bavíme se výhradně o hašeném vápně, ne nehašeném. Nehašené vápno se dá také použít, ale pozor na to, že po nasypání do vody dojde k prudké chemické reakci a mohli byste se popálit.

Při práci v hašeným vápnem je potřeba dávat pozor na to, že může obsahovat zbytky nehašeného vápna a tak při jeho sypání do vody buďte velmi opatrní!

Insekticidní přípravky

Klasikou jsou dále insekticidy, které rostlinám nevadí,  avšak vodní živočichové je nemají rádi. Toto řešení je plně funkční, avšak trochu dražší.

Mechanické odstranění larev

V neposlední řadě je možné si sehnat jemnou síťku a larvy z vody vychytat. Nejedná se o 100% řešení, ale je levné a rychlé. Pokud pěstujete rybičky, nebo znáte někoho kdo je má, nabídněte mu larvy jako potravu pro ryby.

Jak do budoucna zabránit množení komárů?

Nádoby na dešťovou vodu udržujte čisté. Je-li možnost nádoby důkladně uzavřít, uzavírejte je. Pokud to nejde, zakrývejte je jemnou síťkou, přes kterou se komáři nedostanou. No a je-li to možné uskladňujte vodu na studeném místě, třeba pod zemí.

Zdroj:

https://www.scvk.cz/vse-o-vode/pitna-voda/chemikalie/
https://agrobio.cz/poradna/clanek/130
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kom%C3%A1r_pisklav%C3%BD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..