Partnerství spolu s sebou přináší i nutnost nějak i rozdělit peníze, které si partneři vydělávají. Ono je totiž více než vhodné nějak si peníze rozdělit, aby nedocházelo k tomu, že se jeden z partnerů bude cítit nějak finančně vykořisťován. Pojďme si ukázat několik nejčastěji používaných modelů rozdělení financí.
Model 1 – Všechny peníze na jednom účtu
Tento model přináší s sebou největší kontrolu nad penězi, protože všechny vydělané peníze se sejdou na jednom účtu. Má-li tento model úspěšně fungovat, je potřeba pro oba partnery z peněz vyčlenit nějakou částku, kterou s kterou si každý může dělat co uzná za vhodné. Vybranou částku je pak vhodné posílat na své soukromé účty, aby například v případě elektronické platby za dárek, nemohl druhý partner zjistit, že mu byl koupen nějaký dárek. Pokud si zvolíte tento model, pak nezapomeňte účet a karty k účtu nechat pořádně pojistit.
Výhody
- úplná kontrola nad všemi vydělanými penězi
- jednodušší společné spoření
- z hlediska půjčky, budete pro banku mnohem zajímavější, protože budete mít vysoký cash flow na jednom účtu – dosáhnete tak na zajímavější půjčky
Nevýhody
- omezené soukromí
- pokud je účet kompromitován, nebo jste přišli o kartu, riskujete dost velkou ztrátu
- komplikovanější osobní spoření – třeba na dárky, na koníčky aj.
Model se hodí nejvíce pro rodiny s dětmi.
Model 2 – jeden společný účet pro provoz domácnosti
Tento model je postavený na společném účtu, na který partneři pravidelně posílají smluvenou částku, ze které se platí provoz domácnosti – jídlo, nájem, elektřina, voda, plyn, internet, hypotéka aj.. Zbylé peníze si pak partneři ponechají pro svou potřebu. Takto je jasně definováno, na co jsou společné peníze určeny, a navíc každý z partnerů má zachované finanční soukromí.
Výhody
- jasně alokované finanční prostředky s vysokou mírou kontroly
- je zachováno finanční soukromí
- partnerům je umožněno osobní spoření
- partnerům to přináší větší finanční volnost
Nevýhody
- hůře se společně spoří
- vyžaduje vyšší míru sebekontroly
- občas je potřeba na účet poslat extra platbu
Model se hodí pro partnery s vyšším příjmem, kteří jsou převážně bez dětí
Model 3 – ty platíš tohle, já tamto
Třetí a poslední nejpoužívanější finanční model, který je asi nejhorším možným řešením. V tomto případě má každý svůj účet, z kterého financuje dohodnuté věci. Problém je však v tom, že se s časem ceny mění, a tak po nějaké době jeden z partnerů může přijít s tím, že platí výrazně více než protějšek, což do vztahu může přinést dost negativní energie. Na druhou stranu, model zachovává maximální finanční volnost a soukromí.
Výhody
- vysoká míra soukromí
- vysoká finanční nezávislost
- vysoká možnost spoření, ale i utrácení
- úspora za jeden společný účet
Nevýhody
- mnohem častější konflikty partnerů ohledně peněz, zejména pokud jeden utrácí – včera jsem platil ty, dnes platíš ty
- nevyrovnané platby
- netransparentnost plateb – například protějšek neví, jestli byl zaplacen nájem
- komplikované společné spoření
Model je vhodný pro bezdětné páry, které mají velmi volný vztah
Závěr: Ani jeden z modelů není ideální, zejména pokud partneři nevydělávají dost peněz, které jim poskytují finanční volnost i v případě, že se starají o několik dětí.