Jak cestovat levněji nejen po České republice?

Otázku cestovních nákladů člověk nejčastěji řeší, když někam cestuje pravidelně, třeba do práce, kdy se náklady na cestování v nejednom případě vyšplhají i na několik tisíc korun za měsíc. Pojďme si ukázat pár tipů, jak ušetřit peníze na cestování, které vám mohou ušetřit ročně i tisíce korun, které byste platili zbytečně.

Oni vám to sami nenabídnou

Než se pustíme do prvních cenných rad, je potřeba nejprve zdůraznit, že chcete-li nějakou slevu, je potřeba si o ní říci. Nečekejte, že když si půjdete koupit lístek, že automaticky dostáváte ten nejlevnější možný, tedy pokud nechcete nějaký extra luxus, za který si samozřejmě musíte připlatit. Prodejce lístků, má často zcela zakázáno nabízet slevy, takže pamatujte, že zde platí „líná huba, holé neštěstí“.

První rada zní, využívejte výhod integrované dopravy. Integrovanou dopravu mají takřka všechna větší města. Tento způsob dopravy je mnohem levnější, protože bývá dotovaný městem. Navíc výhod integrované dopravy nemusíte využívat pouze pokud bydlíte ve větších městech, ale i v případě, že bydlíte poblíž a spadáte tak do nějakého z pásem integrované dopravy. Dále můžete integrovanou dopravu využít tak, že například při cestě z Chomutova do Prahy si koupíte lístek do Kladna a odtud pak integrovanou jízdenku do Prahy (vzorový příklad, nemusí být ideálním řešením).

U okénka: „Prosím integrovanou jízdenku …“

Druhá rada je, kupte si zpáteční jízdenku. Pokud víte, že se budete vracet, kupte si v pokladně i zpáteční jízdenku, na kterou získáte slevu.

Třetí rada je, sledujte akční slevy. Dopravci, stejně jako obchodníci, nabízí různé akční slevy, na kterých se dá ušetřit hodně peněz. Proto se před cestou podívejte na stránky dopravce, kterého plánujete využít, jestli náhodou nenabízí nějaké slevy.

Čtvrtá rada zní, nakupujete v předstihu a přes internet. Pokud plánujete jet na výlet, pak si dostatečně dopředu kupte jízdenky přes internet. Včasný nákup jízdenek znamená často nějakou drobnou úsporu, a samotný nákup přes internet vám také nějaké to procento ušetří.

Pátá rada zní, pokud vás cestuje více, kupte si hromadnou jízdenku. Pokud cestuje skupinka lidí, zpravidla 4 a více, pak si mohou koupit hromadnou jízdenku, na kterou se vztahuje sleva.

Poslední šestá rada zní, jízdenku integrované dopravy si nejlépe kupte přes SMSku – jsou výhodnější, než papírové. SMS jízdenky lze využít ve všech větších městech – Praha, Hradec Králové, Karlovy Vary, Liberec, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Ústí nad Labem, České Budějovice. Zjistěte si tedy, na jaké telefonní číslo s jakým kód je potřeba zaslat sms. Pokud máte chytré telefony, pak si nainstalujte nějakou aplikaci, která umí posílat SMS jízdenky – tip: pro Android, pro verze pro iOS Apple.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..