Co je psí sádlo?

Pokud vás trápí nepříjemný kašel, rýma, nachlazení, chřipka nebo zánět průdušek, možná jste už také dostali od někoho ve svém okolí radu použít psí sádlo k mazání hrudníku a zad. Příčí se vám představa mazání se něčím, co pochází z nějakého domácího mazlíčka? Nebojte se, psí sádlo, které má dnes na mysli většina lidí, nemá kromě zažitého názvu se psem nic společného. O co tedy jde?

Žádné sádlo, jen bylinná mast

Psí sádlo se nazývá bylinná mast, kterou vyrábí značka Dr. Weiss. A ze psa v ní není opravdu vůbec nic, i když název masti a labrador na obalu by mohl k této myšlence svádět. Jde však o originální recepturu bylinných extraktů z 10 alpských bylin – světlíku lékařského, měsíčku lékařského, eukalyptu, tymiánu obecného, jitrocele kopinatého, bezu černého, řebříčku obecného, violky vonné, slézu maurského a přesličky rolní. Bylinné extrakty jsou absorbovány ve včelím vosku. Mast se roztírá na hrudník a záda nemocného, kdy tyto oblasti prokrví, uvolní usazené hleny a usnadní odkašlávání. Namazáním pod nos se zase spustí i zaražená rýma. Podobné bylinné masti vyrábí i jiné společnosti, například Prsní balzám Dr. Müller, Dr. Popov, Herbamedicus či Aromatica.

V minulosti ale šlo o pravé psí sádlo

Naše babičky a prababičky však psím sádlem obvykle myslely skutečné sádlo vyškvařené ze psů. To se dalo obzvlášť na venkově celkem běžně koupit a bylo dokonce dostupnější než sádlo vepřové. Údajně má mít léčivé účinky, ty však nebyly nijak prokázány. Přesto i dnes někteří lidé věří na léčivou sílu pravého psího sádla. Jeho prodej je ale nelegální, pes není v České republice jatečním zvířetem a nesmí se využít k získání produktů z něj. Ještě lepší účinky by údajně mělo mít sádlo jezevčí, které je ale docela těžké sehnat. I to má však dnes i svou stejnojmennou alternativu, bylinnou Jezevčí mast od značky Herbalmedicus.