Jak správně třídit odpad?

Jak správně třídit odpad?

Recyklující ženaTřídění odpadu se v dnešní době stává samozřejmostí pro více a více domácností a je to bezpochyby dobře. Někdy ovšem tento dobrý úmysl naráží na nevědomost, která ho zbytečně kazí. Víte jistě, jaký odpad patří do kterého kontejneru? A co do nich naopak nepatří? Tyto informace vždy naleznete přímo na barevných kontejnerech na tříděný odpad. Obaly od výrobků na sobě zase nesou označení, podle kterých je možno se orientovat. Jsou to tři šipky stočené do trojúhelníku a označení písmeny nebo číslicemi. 

Sklo

Nejlépe recyklovatelný materiál, který se dá znovu zpracovávat prakticky do nekonečna. Pokud je k dispozici pouze jedna odpadová nádoba, vhazuje se do ní sklo bez ohledu na barvu, jinak patří čiré sklo do bílého kontejneru a barevné do zeleného.

Značky jsou GL, 70,71 a 72.

Do skleněného odpadu nepatří keramika a porcelán, drátované sklo, autosklo, zrcadla, zlacená nebo pokovená skla.

Plasty

Tvoří prakticky největší část odpadů domácností. Nejsou to totiž jen PET lahve od nápojů, ale také fólie, sáčky, plastové tašky, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, balící fólie od spotřebního zboží, kelímky od jogurtů a jiných mléčných výrobků, obaly od CD disků a mnoho dalšího. Patří sem také pěnový polystyren. Vzhledem k tomu, že jde často o odpad poměrně rozměrný, je důležité ho dobře sešlápnout a šetřit tak místo v kontejneru a tím i přírodu.

Označení plastů je PET, HDPE, LDPE, PP, PS, 1, 2, 4, 5 a 6.

Do kontejneru nepatří obaly se zbytky potravin nebo čistících prostředků, novodurové trubky, podlahové krytiny a obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek. Obaly od olejů buď vymyjte nebo je raději vyhoďte do směsného odpadu.

Papír

Hmotnostně nejtěžší částí odpadů běžné domácnosti za rok jsou pro změnu papíry. Možností je jejich třídění podle druhu a odnos do sběrných míst, kde vám za ně zaplatí pár korun. Pokud vám to ale nestojí za to, vhazujte jej do modrého kontejneru, který je nejsnazším způsobem, jak se papírového odpadu ekologicky zbavit. Patří sem všechny noviny, časopisy, letáky, sešity, papírové a lepenkové obaly, krabice nebo knihy, ovšem ty bez vazby. Vhazovat můžete sešity i s kovovými sponkami nebo obálky s plastovými okýnky, bublinkové obálky ale jenom bez vnitřku.

Značkami jsou PAP, 20, 21, 22.

Papír nesmí být uhlový, mastný nebo jinak znečištěný. Nepatří sem ani celé svazky knih, ty raději odvezte do sběrného dvora. Ani kartony od vajec se sem nevhazují, protože jsou vyráběny z odpadového papíru, který se už dále nerecykluje.

Nápojové kartony

Častou chybou je vhazování těchto krabic od mléka, mléčných výrobků, džusů nebo vína do papírového odpadu. Tam ale rozhodně nepatří. Bývá na ně buď zvláštní oranžový kontejner nebo oranžová nálepka na jiném kontejneru, kdy se vhazuje a následně třídí společně s daným odpadem. Obaly před vhozením také řádně sešlápněte.

Označení C/PAP, 81, 84.

Nevhazujte obaly obsahující zbytky nápojů a potravin. Nepatří sem ani měkké obaly od různých potravin v sáčku, například kávy.

Kovy

V zahraničí jsou poměrně rozšířené i kontejnery na třídění kovů, u nás tato možnost zatím chybí. Kovy je tak třeba odvážet do sběrných dvorů. Asi nejvíce tříděným kovem bývá hliník, jelikož některé sběrny odpadů zajišťují jeho dotřiďování a je možné ho tedy vhazovat do stejného kontejneru většinou s plasty. Na kontejneru ovšem musí být nálepka toto potvrzující. Tento odpad tvoří především plechovky od nápojů, víčka od jogurtů, fólie od čokolád a tavených sýrů, šroubovací uzávěry od zavařovacích sklenic nebo nápojů, obaly od paštik a podobných potravin, prázdné obaly od kosmetiky nebo hliníkové příbory a další výrobky.

Vysloužilá elektrozařízení a baterie

Patří jednoznačně do červených kontejnerů na elektroodpad, sběrných dvorů nebo míst zpětného odběru například v obchodech elektra. Nikdy je nevyhazujte jen tak do popelnice. Stejně tak zářivky nepatří do běžného odpadu, ale do zvláštních sběrných nádob. Obzvlášť ve větších městech není problém najít obchody, kde jsou takové nádoby běžně k dispozici.

Nepoužitá léčiva

Nevyhazujte je do záchodu ani do popelnice. Ani čističky odpadních vod si s některými látkami v lécích neumí poradit a je to následně velký problém pro životní prostředí. Raději je tedy odevzdejte v lékárně. Každá lékárna má povinnost vzít od vás jakákoliv nevyužitá léčiva a ekologicky je zlikvidovat. Vůbec přitom nezáleží na tom, že jste je třeba zakoupili jinde.

Třídění odpadu možná vypadá trochu složitě, ale určitě není. Je to vše jen o zvyku. Dobrým pomocníkem jsou odpadkové koše určené na tříděný odpad, ve kterých bude jednoduché udržet pořádek a systém. Baterie, léčiva a podobné věci nevyhazujeme tak často a jistě se nám nechce nikam chodit s jedním kouskem. Stačí si ale někde ve skříni nebo na poličce v předsíni udělat kousek místa na krabici, kde je budeme shromažďovat a odvezeme je až ve větším množství. Pozor ale na nenechavé dětské ručičky!

Myslete na životní prostředí a chovejte se ekologicky. Možná vás to bude stát trochu energie navíc, ale odměnou vám bude přinejmenším dobrý pocit. A hlavně, děláte to nejen pro sebe, ale také pro budoucí generace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..