Jak správně vymalovat byt, plus pár kreativních nápadů

Jak správně vymalovat byt, plus pár kreativních nápadů

Sice malování bytu není žádná věda, je však dobré si před vymalováním pár věcí ujasnit, a pořádně se na to připravit. Jinak se vám třeba v polovině malování může barva začít loupat, nebo po vymalování zjistíte, že jsou na zdi čmouhy apod. Proto vám přinášíme návod, který ma za úkol pomoci vám s vymalováním bytu.

Kdy malovat byt?

Pokud čtete tento článek, zní asi odpověď  „teď“. To však nutně nemusí být ten nejlepší okamžik. Pokud malujete třeba na Vánoce, pak se musíte připravit na to, že barva bude poměrně dlouho schnout, že bude v místnosti nějakou dobu hodně vlhko, a že si třeba také tím můžete do bytu zavléct plísně, které vlhko mají rády. Ideální je tedy malovat v době, kdy je venku teplo, které schnutí urychlí a celkově zpříjemní.

Jak vybrat barvu do místností?

Muz se vzorkovanikem barevSprávný výběr barvy je nesmírně důležitý. Barva má obrovský vliv na vaší psychiku, její sytost pak může ušetřit vaše oči a v neposlední řadě také dokonce vaší peněženku.

Máte rádi tmavé nebo syté barvy? No proč ne, ale …

.. připravte se na to, že tmavé/syté barvy budou absorbovat světlo přicházející z venku, takže bude i přes den v místnosti šero. To má za následek to, že budete mnohem dříve svítit, jinak si budete mnohem více namáhat oči. Navíc budete muset mít v místnosti silnější zdroj světla pro navození stejné světelné pohody než s použitím světlých barev. To, suma sumárum, dost leze do peněz, kterých není nikdy nazbyt. Z toho důvodu je dobré se zamyslet nad tím, jestli místnost sama o sobě není příliš tmavá, respektive větší část dne bez sluníčka. Nezapomeňte také na to, že tmavé barvy také opticky zmenšují místnost.

Jaké jsou pocitově příjemné barvy?

Výběr barev je čistě na vás a tom co preferujete. Pokud máte rádi modrou barvu, která na psychiku působí studeně, proč ne, ale pak se nedivte, že je vám v modré místnosti stále tak nějak zima.

 • Žlutá barva symbolizuje – tvořivost, veselou náladu, energii, slunce, štěstí, ale také nezodpovědnost a nestabilitu. Žlutá je ideální barvou do chladné místnosti.
 • Zelená barva symbolizuje – trpělivosti, peníze, plodnost, svěžest, přírodu. Světlejší odstíny mají uklidňující účinek a napomáhají učení. Tmavší odstíny pak vás naopak mohou nabudit. Světle zelená je vhodná do dětského pokoje.
 • Modrá barva symbolizuje – moudrost, oblohu, autoritu, inteligenci, lásku věrnost, ale také chlad, strach a mužskou dominanci. Pokud máte rádi modrou, zkuste si jí dát do ložnice, kde vás bude v noci psychicky příjemně chladit.
 • Oranžová barva symbolizuje – tvořivost, komunikaci, odvahu, sebevědomí, ale také netečnost a ignoranci. Oranžová podporuje chuť k jídlu, takže se více hodí do jídelny/kuchyně.
 • Fialová barva symbolizuje inteligenci, emoce, luxus, prestiž, ale i náladovost a tajemnost. Tato barva je vhodnější do nějaké pracovny, nebo třeba do obývacího pokoje.
 • Červená barva symbolizuje vášeň, odvahu, energii, dynamiku, lásku, sex, ale také hněv, nebezpečí, upozornění. Červené předměty se zdají být blíže, než ve skutečnosti jsou. Zkuste tedy červenou opticky zmenšit velkou místnost.
 • Růžová barva symbolizuje zdraví, štěstí, hravost, něžnost, ale také slabost ženskost, nedospělost. Ideální barva pro holčičí pokoj.
 • Bílá barva symbolizuje dobrosrdečnost, nevinnost, jednoduchost, čistotu, svobodu, pravdu. Bílá odráží světlo, čímž opticky zvětšuje prostor. Barva je tedy vhodná do malé nebo málo osvětlené místnosti, nebo jako univerzální barva do všech typů místností.
 • Černá barva symbolizuje ochranu, dramatičnost, formálnost, noblesu, ale také smrt, ďábla a záhady. Ideální barva pro EMO lidi.
 • Zlatá a stříbrná symbolizuje zdraví, prosperitu, hi-tech, elegantnost, hodnoty, okouzlení. Tyto barvy jsou vhodnější spíše jako dekorativní barvy, než jako barvy na zeď.
 • … podrobnější informace o barvách najdete třeba na Wikipedii v psychologii barev

Tip: Vadí vám vysoký strop? Vymalujte ho tmavou barvou. Bude vám pak připadat nižší.

Tip: Odstín barvy doporučujeme nechat odborně namíchat, nebo si koupit již hotové namíchané barvy. Neplatí pro bílou.

Jaký typ barvy vybrat?

Vhodný výběr barvy vám může ušetřit do budoucna hodně starostí. Jako takřka nejideálnější se jeví omyvatelné barvy.

 • Otěruvzdorné barvy jsou takové, o které když se otřete, nezůstane vám na oblečení barevná čmouha. Pozor na to, že tato barva není vodě odolná, pouze vás při kontaktu s ní neušpiní.
 • Omyvatelné barvy jsou chemicky i mechanicky velmi odolné. Jedná se o ideální barvy do dětských pokojů, koupelen a míst, kde hrozí nějaké znečištění zdí. Moderní omyvatelné barvy jsou stálobarevné a je možné na sebe vršit až 25 vrstev barev. Škrábání je na druhou stranu velmi náročné.
 • Antibakteriální barvy obsahují ionty stříbra, které brání šíření bakterií a plísní. Vyrábí se i v omyvatelném provedení. Antibakteriální barvy jsou vhodné do koupelen, záchodů, kuchyň nebo dětských pokojů.

Připravte se na úklid

Na malování je nejhorší uklízení. Je tedy se na něj řádně připravit. Na zem a okna kupte dostatek zakrývacích fólií. Ty nejsou drahé a ušetří vám hodně uklízení. Aby fólie nikde nepoletovaly, je potřeba je něčím fixovat. To se dělá pomocí lepících pásek na malování – ty tolik nelepí. Lepící pásku můžete využít k dělání linek, nebo také k zakrytí rámů dveří, případně jiných částí nepohyblivého vybavení bytu, které při malování bude ušpiněno.

Čím malovat

Malířská štětka se hodí pro první vrstvu nátěru, protože se s ní dostanete i do různých nerovností. Vymalovat s ní však můžete i celý byt. Doporučujeme kupovat ploché dřevěné štětky, protože z nich tolik nevypadávají vlákna a lépe se s nimi maluje. Štětku nechte před malováním chvíli namočenou do vody, aby vlákna trochu změkla.

Malířský váleček je více oblíbenější než malířská štětka. Práce s ním je rychlejší, nátěr rovnoměrnější, tolik nenašpiníte a navíc si můžete vybrat jakou texturu bude váleček dělat. K válečku si nezapomeňte koupit speciální misku na barvu, v které si můžete barvu rovnoměrně po válečku rozetřít. Také si kupte teleskopickou tyč pro malování stropů – práce s ní je příjemnější.

Nevýhoda válečku spočívá v nanášení tlustší vrstvy barvy. To se vám může vymstít v případě, že stávající nátěr není dostatečně pevný, takže po navlhčení starého nátěru dojde k jeho odlupování. V tomto případě buď stávající nátěr oškrábete, nebo na něj nanesete penetrační nátěr.

Před použitím válečku ho na chvíli ponořte do vody, aby změkl a lépe sál barvu.

Nástřikem barvy lze dosáhnout rovnoměrného nánosu barvy na zeď. Pro domácí použití však větší význam nástřik nemám. Stejně dobře a hlavně levněji (nákup nebo půjčení) dosáhnete s válečkem nebo štětkou. Před použitím si pečlivě přečtěte doporučení výrobce stříkací pistole, abyste správně zvolili zředění barvy.

Nezapomeňte: Protože budete malovat i rohy a špatné přístupná místa, připravte si na malování také menší ploché štětky, nebo válečky.

Příprava zdi na malování

Před malováním je potřeba zjistit, v jakém stavu je zeď. Pokud je stávající nátěr obyčejný a má více jak dvě vrstvy, doporučujeme jeho oškrábání škrabkou na zeď. Je-li stávající nátěr omyvatelný můžete vymalovat bez škrábání, i když i to má své limity. Doporučujeme seškrábat  nátěr, pokud byl již více jak čtyřikrát přemalovávaný.

Tip: škrábání obyčejné barvy jde lépe, pokud je nátěr navlhčený.

Je-li na zdi špína a nečistoty, je potřeba zeď omýt nějakým saponátovým přípravkem a za pomoci kartáčku pořádně zeď očistit. Na plesnivá místa a jejich nejbližší okolí použijte dezinfekční prostředek.

V případě, že není podklad pro nanesení barvy dostatečně nosný, je potřeba na podklad štětkou nanést penetrační nátěr.

Následujícím krokem je zahlazení nerovností a děr. To můžete udělat buď sádrou, tmelem na zdivo pro interiéry, nebo ideálně speciální maltovou směsí – nechte si doporučit přímo v obchodě. Problém sádry a tmelu je vytvoření příliš hladkého povrchu, což může být po vymalování vidět. Chcete-li mít texturu povrchu všude stejnou, pořiďte si speciální maltovou směs.

Na spáry je dobré použít tmel. Typ si nechte doporučit v obchodě, nabídka nejrůznějších tmelů je tak široká, že přesahuje rámec tohoto článku. Rozhodně chtějte tmel, na který je možné malovat, protože například na silikonovém tmelu vám barva držet nebude.

Pokud jste měli na stěně tapety, budete muset stěnu vytmelit vyrovnávacím tmel. Zbytkový papír na stěně by jinak byl nepříjemnou vzpomínkou na jinak třeba hezké tapety.

Na překlenutí větších nerovností, třeba spár ve stropě panelového bytu, použijte perlinku, nebo její variace v podobě sklovápnitých tapet, bandáží aj.  Domluvte se v obchodě, kde vám doporučí moderní materiály pro uzavření větších nerovností.

Jak se maluje zeď

malujici zenaPřed malováním je potřeba připravit správný barevný odstín. Pokud jste si jej nenechali namíchat odborně, nebo jste si nekoupili již namíchané barvy, což je dle našeho názoru chyba, namíchejte si nejprve barvu. Pozor na to, že barva po usnutí bude vypadat jinak, takže než se pustíte do malování, udělejte si zkušební nátěr, který nechte zaschnout. Na něm si ověříte výsledek, a odstín případně upravte.

Jakmile máte připravenou barvu, začněte tak, že nejdříve namalujete všechny hrany místnosti (strop, podlahu, stěny). Následně začněte malovat strop v překrývajících se pruzích, směrem od okna do vnitřku místnosti. Případné čmouhy pak nebudou tolik vidět. Stěny pak opět malujte v překrývajících se pruzích jen s tím rozdílem, že budete malovat od stropu k podlaze. Po vymalování místnosti nechte barvu zaschnout a pak pokračujte v další vrstvě nátěru.

Pokud máte na stěně někde použit akrylátový tmel, doporučujeme jeho přemalování syntetickou barvou. Na akrylátovém tmelu by vám jinak barva nedržela. Mimo to akrylátový tmel časem změní své optické vlastnosti.

Malování sádrokartonu

Pokud malujete na sádrokarton, je potřeba velmi pečlivě zarovnat všechny nerovnosti, zejména po broušení. Povrch musí být hladký a texturou musí odpovídat vrchnímu papíru na sádrokartonu. Pozor na to, že jakákoliv nedokonalost bude po zaschnutí na sádrokartonu vidět. Sádrokarton se moc opravovat nedá, takže pokud je na něm nějaká větší nerovnost, nebo má stržený papír, je lepší celou tabuli vyměnit.

U sádrokartonu pozor na to, že u prvního nátěru budete potřebovat udělat základní nátěr ředěnou barvou s penetrací. To však neplatí pro bílou barvu.

Tip: zbyla vám barva po malování a nechcete jí vyhazovat? Pak pořádně očistěte víko nádoby s barvou, ze zbytku barvy odstraňte nečistoty a nalijte do ní trochu vody. Nádobu pak pořádně utěsněte.

Kreativní nápady

Jednobarevné plochy mohou být nudné, zejména třeba v dětském pokoji. Je tedy potřeba je nějak oživit. Zkuste třeba dovolit dětem v jejich pokoji malovat na zeď. To dle našeho názoru v dětech podporuje kreativitu, a určitou touhu po tom dělat věci jinak. Jen se zamyslete nad tím, kdo z vás dospělých někde maluje na zeď, asi nikdo, že?

Pokud si nechcete představovat zeď jako obrovské malířské plátno, na kterém budete realizovat své výtvarné umění, můžete vyzkoušet, třeba pomocí následujících návrhů, na zdi vytvořit nějaké vzory, nebo zajímavou barevnou texturu.

Tupování

samolepka na zdi
Autor: Artstick

Jedná se o velmi jednoduchou barevnou úpravu povrchu. Při tupování se například houbička namočí do barvy a jemně se s ní natírá zeď. Nebo se vezme váleček na malování a jeho povrch se nožem upraví do nějakého vzoru, který pak na stěně vykouzlí zajímavé obrazce. Často se také používá pěstní štětec, s kterým se „údery“ o zeď vytečkovává vymezená plocha apod.

Maskovací pásky

S pomocí maskovacích pásek můžete na zdi vytvořit například mřížku, jejíž vnitřky můžete vybarvit a tak na zdi vytvořit čtverečky, nebo jiné geometrické útvary.

Samolepky

Pokud si netroufáte na zeď cokoliv malovat, můžete na ně nalepovat samolepky na zeď. Jedná se o speciální samolepky, které jsou navržené tak, aby neničily barevný nátěr, a aby se daly před malováním sundat a následně opět přilepit. Nabídka samolepek je velmi široká, takže si každý přijde na své.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..