Jak vybrat motorový olej do auta?

Výběr vhodného paliva do motoru je rozhodujícím faktorem pro jeho efektivní práci a dlouhou životnost. Bohužel, jak jsem ze svých zkušeností zjistil, tak většina automechaniků o olejích neví v podstatě naprosto nic. Je tristní, že ani  jeden ze tří autoservisů, se kterými jsem měl tu čest, nebyl schopný do motoru dodat správný druh oleje a vždy alibisticky do něj dávali takový ten „univerzální zlatý střed“.

Olejové minimum

– označování olejů jak syntetický, polosyntetický a minerální patří již dávno minulosti. V drtivé většině jsou oleje různě mixované, a je jedno co je na etiketě. Mixováním různých základových olejů se totiž dosahuje požadovaných vlastností.

– kvalitu oleje definují aditiva.

– označení xW-xx (15W-40, 5W-40 aj.) neříká nic o jeho kvalitě. Tyto hodnoty označují viskozitu při různých teplotách. První hodnota je viskozita za studena a druhá za tepla.

– nejběžnější používané viskozity jsou SAE 0W-40, 5W-40, 10W/40 a 15W-40

– jediné co výrobce motoru doporučuje, je dodržení výkonové specifikace/výkonový profil (dle klasifikace ACEA), mezi které patří i minimální vysokoteplotní vyskozita HTHS – Hight Temperature High Shear. Tyto hodnoty je doporučeno vždy dodržet.

– nelze tvrdit, že nějaký olej je nejlepší. Všechny oleje totiž musí splňovat stále přísnější specifikace, jinak by neprošly testy.

– co se týče výměny oleje v závislosti na ujetých kilometrech, tak se sice dojezdy pořád prodlužují, avšak pozor na to, že udávaný dojezd je skutečně již maximální. Také si dejte pozor na to, že hlavním důvodem, proč olej měnit, není to, že se mění časem mění jeho vlastnosti, ale fakt, že se v něm postupně začínají objevovat nečistoty (to je dané konstrukcí motoru, druhem paliva, vzduchovým filtrem nebo třeba palivovým filtrem). Nemyslete si tedy, že s kvalitním olejem můžete jezdit déle. Chcete-li mít motor dlouhodobě v pořádku, tak se zaměřte na to, abyste ho měnili zhruba po najetých 10.000 kilometrech.

Závěr: V manuálu k autu máte uvedené hodnoty, které musí mít motorový olej splňovat. Pokud ho nemáte, tak si ho zkuste sehnat na intenetu, nebo se na hodnoty v něm uvedené zeptejde v příslušném diskuzním fóru.

Ukázka z manuálu
Ukázka z manuálu k autu Opel Astra z roku 97

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..