Jak zjistit MAC adresu síťové karty?

Jak zjistit MAC adresu síťové karty?

Síťová kartaMAC adresa je „unikátní“ kód, který začíná kódem výrobce síťového prvku. Díky MAC adresám lze téměř jednoznačně identifikovat konkrétní počítač, tedy za předpokladu, že jste si nezměnili MAC adresu. A jak vlastně lze MAC adresu zjistit? Velmi jednoduše.

Jak zjistit MAC adresu?

Nebudeme chodit kolem horké kaše a ukážeme si nejjednodušší postup k zjištění MAC adresy jak na Windows, tak i Linuxu. Samozřejmě, že existují další způsoby jak MAC adresu zjistit, ale jsou zbytečně komplikované.

Ve Windows se to udělá následovně:

  • zmáčkněte Ctrl+R
  • napište cmd a zmáčkněte Enter
  • nakonec napište ipconfig /all
  • ve výpisu si najděte svou síťovou kartu a pak už jen položku Fyzická adresa.

Pokud chcete zjistit MAC adresu počítače ve vaší lokální síti, tak to se dělá opět v příkazové řádce, tentokrát pomocí příkazu arp -a, který vypíše směrovací tabulku vašeho počítače i s MAC adresami. Pokud tam nějaké PC nevidíte, tak ho třeba pingněte (ping IP_ADRESA_PC) a tabulku opět překontrolujte.

Postup v Linuxu

V linuxu si pusťte terminál (Konsole), přihlašte se jako root (příkaz su) a zadejte příkaz ifconfig. Ve výpisu pak hledejte položku HWadr. Pokud nemůžete se nemůžete přihlásit jako root, tak použijte příkaz sudo ifconfig.

WiFi a ověřování pomocí MAC adresy

Pokud pro povolování přístupu k bezdrátové síti používáte seznam MAC adres, tak věřte, že to nemá žádný smysl. Proč? Protože MAC adresu jakéhokoliv počítače zjistíte prostě a jednoduše sledováním síťového provozu. Pokud si vás tedy vezme na paškál nějaký záškodník, tak jeho práci prodloužíte maximálně o pár minut, nebo hodin, než začne autorizovaný počítač, nebo mobil komunikující přes WiFi, vysílat. Lepší je používat pro autentizaci WiFi silná hesla, které se špatně dohledávají pomocí slovníků a samozřejmě používat nejsilnější autentizační techniky. A úplně nejlepší je ještě samotný provoz v síti šifrovat, třeba pomocí VPNky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..