Jaké jsou rozdíly v procesorech Intel Core i3, i5 a i7?

Jaké jsou rozdíly v procesorech Intel Core i3, i5 a i7?

patice procesoruVyznat se v procesorech Intel je od určité doby poměrně velký oříšek, i když s trochou snahy to není zas tak velký problém. Pojďme si ukázat, jaké jsou mezi jednotlivými značeními rozdíly.

Značení procesorů Intel Core

Hned z kraje je dobré si říci, že procesory i3 jsou zpravidla slabší než procesory I5 a ty jsou zase zpravidla slabší než i7. Nemusí to být nutně pravda, nicméně toto zjednodušující pravidlo je v zásadě pravdivé. Totiž i když je na první pohled procesor Intel Core i3-6320  lepší než Intel Core i5-5675C, není tomu tak zcela pravda. Verze i5 je sice v něčem horší, avšak celkově vzato je i tak lepší, protože obsahuje určitá vylepšení. Například obsahuje instrukce TSX-NI (Transactional Synchronization Extensions New Instructions), které až o 40% urychlují spuštění aplikací a při práci s databází zrychlují práci až 5 násobně. A podobně. Takže i když uvedená verze procesoru i3 má DDR4, hyperthreading a pár moderních vylepšení, tak z hlediska výkonu je zmíněná verze i5 s DDR3 přeci jen výkonnější. Divné, že? To se vám Intel snaží zamotat hlavu. Bohužel ji motá i sám sobě, protože ve specifikacích procesorů občas najdete nesrovnalosti.

Rozdíly mezi řadou i5 a i7 jsou často docela propastné;záleží na ceně procesoru. Jak je zmíněno níže, i7 jako jediná obsahuje sběrnici Intel QPI a má mnoho dalších nej. Takže přestože řada i5 již vypadá hodně dobře, jde-li vám o nejvyšší výkon procesoru, pak musíte sáhnout po řadě i7. To samé platí, pokud si chcete koupit výkonnou grafickou kartu. Tu jedině využijete s řadou i7.

Zásadní rozdíly mezi procesory jsou v důležitých „maličkostech“, o kterých se dočtete jen na webu Intel.com. Nespoléhejte na specifikace uvedené na webech prodejců, je v nich často spousta chyb, nepřesností a často neobsahují důležité informace!!! Chcete-li opravdu výkonný procesor, kupte si nějaký z řady i7. Záleží na vašich finančních možnostech. Pouze řada i7 obsahuje ty nejlepší technologie, jako je Intel QuickPath Interconnect sběrnice, kryptografické instrukce AES, podporu virtualizace,  nebo nejvíce cache paměti, nejvíce PCI-e linek, největší propustnost pamětí v případě quad channel atd.

Důležitý tip I. Nechcete-li integrovanou grafickou kartu, zaměřte se na procesory bez integrované grafické karty. Jsou totiž výkonnější, než podobné verze s integrovanou grafikou.

Důležitý tip II. Pokud nejste ajťáci, obraťte se při výběru procesoru raději na ně.

Důležitý tip III. Orientace podle cen procesorů není zas tak od věci. Zmíněný procesor Intel Core i3-6320 je skoro 2x levnější než Intel Core i5-5675C, a to i přes to, že je na první pohled výkonnější, což ve finále není pravda.

Důležitý tip IV. Nejvíce se prodává řada i5. Což je kompromis mezi výkonem a cenou. Ne každý je ochotný dát za i7 třeba 10.000 korun, takže i5 se jeví jako dobrý kompromis.

Důležitý tip V. Pro běžnou kancelářskou práci docela postačí verze i3.

Důležitý tip VI. Pro běžné domácí použití si kupte řadu i5.

Důležitý tip VII. Vyšší frekvence CPU nutně neznamená vyšší výkon.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..