Co je tanec Haka a proč jej tančí ragbisté z Nového Zélandu?

Co je tanec Haka a proč jej tančí ragbisté z Nového Zélandu?

Hráči ragbySlyšeli jste už o tanci Haka? Že vám ten název nic neříká? Možná budete vědět hned, jak vám připomenu novozélandské hráče ragby a jejich proslulý tanec před zápasem. Jak a proč se z toho stala tradice?

Dávná tradice původních obyvatel

Tanec Haka je tancem Maorů, původních obyvatel Nového Zélandu. Jde o hromadný bojový tanec, který bojovníci tančili před bitvou. Je to symbolické představení, kterým si dodávali odvahu a snažili se zastrašit nepřítele. Tanečníci podupávají, gestikulují rukami, plácají se do stehen a hrudi a dělají různé grimasy, například vyplazují jazyk nebo obracejí oči v sloup. Vše je doprovázeno rytmickými výkřiky s daným textem. Existují různé druhy Haky s různými texty, ale celek vždy vyjadřuje to stejné – touhu po boji, odvahu, rozhořčení, energii, sílu i radost z očekávaného vítězství.

Tady je mnoho ukázek tohoto zajímavého tance: https://www.youtube.com/results?search_query=tanec+haka

Haka a tým All Blacks

Haku předvádí národní ragbyový tým před každým mezinárodním zápasem, poprvé jej podle některých zdrojů předvedl už v roce 1905 [1]. Dnes je z toho již tradice, bez které si hráči a obzvlášť diváci neumí představit žádný zápas na mezinárodním poli. Do roku 2005 přitom předváděli tanec Haka Ka Mate, od té doby tančí tanec Haka Kapa O Pango. Občas se říká, že i díky tomuto bojovému tanci je tým All Blacks, jak se hráčům přezdívá díky černé barvě dresů, dlouhodobě nejlepším světovým ragbyovým týmem, protože své soupeře vyděsí ještě před zápasem. To je ale samozřejmě nadsázka. Nový Zéland je tak úspěšný spíše z prozaického důvodu, že je tam ragby národním sportem, kterému se věnuje mnoho mužů už od útlého dětství.

Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Haka [vid.12.11.2015]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..