Kreslení pravou mozkovou hemisférou – Jak to funguje?

Kreslení pravou mozkovou hemisférou – Jak to funguje?

Nakreslená dívkaPokud čtete tento článek, pak asi patříte mezi ty lidi, kteří kreslí podobně jako malé děti a chcete se naučit pořádně kreslit. Stejně tak jste již určitě slyšeli o zázračných kurzech kreslení, na kterých vás naučí kreslit tzv. pravou mozkovou hemisférou. Pojďme se tedy podívat, jak to s těmi kurzy je.

Znáte to všichni ze školy

Na školení kreslení pravou mozkovou hemisférou vás naučí kreslit pomocí metody, kterou jste se již dávno naučili na základní škole, jen si to buď neuvědomujete, nebo již dávno nepamatujete. Jedná se o techniku kreslení reality, při které vás budou učit nemyslet o tom, co kreslíte. Prostě dostanete za úkol kreslit bez přemýšlení. Dále vás naučí kreslit pomocí technik, které pro kreslení reality používají profesionálové. Pro snadnější orientaci v prostoru si předlohu i obraz rozdělíte pomocí jednoduchého kříže (místo kříže je možné použít klidně i mřížku). Následně budete kreslit pouze to co ve skutečnosti vidíte a budete se snažit přesně kreslit předlohu. Dále vás naučí techniku, při které se používá průhledná fólie. Tu umístíte mezi sebe a kreslený objet. Pomocí fixy pak jakoby obkreslíte základní rysy objektu na tuto fólii. Je to podobné, jako když předlohu překryjete papírem a na okenní tabuli pak obkreslujete. Dále vás naučí, že je potřeba, po tom co si nakreslíte základní kostru, si pečlivě hrát se stíny, které na kresbě navodí dojem plastičnosti.  V neposlední řadě se naučíte, jak pomocí kreslící pomůcky (pera, tužky, štětce) správně zachytit poměr délek jednotlivých stran, což vám umožní jednodušeji kreslit nejen geometrické tvary. V zásadě, snad až na to stínování, vás na kurzu budou učit to, co děti na základní škole. Tím rozhodně nechceme tyto kurzy zatracovat, to ne. Jsou určitě prospěšné, protože vám na kurzu lektor pomůže vše zvládnout a rád vám poradí i s něčím jiným a upozorní vás na chyby, které děláte.

Na závěr je potřeba říci, že dělení na levou analytickou a pravou kreativní hemisféru již neplatí. Dle posledních výzkumů mozek jak při analytické, tak i kreativní činnosti používá obě hemisféry [1].

Zdroje:

[1] http://blogs.scientificamerican.com/beautiful-minds/the-real-neuroscience-of-creativity/

One thought on “Kreslení pravou mozkovou hemisférou – Jak to funguje?

  1. Kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou považuji za užitečné právě v tom, že „lidi, kteří kreslí podobně jako malé děti“ naučí kreslit mnohem lépe. Což se bohužel výtvarné výchově na základní škole mnohdy nedaří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..