Má smysl používat reflexní folie pro topná tělesa?

Má smysl používat reflexní folie pro topná tělesa?

reflexni odrazova foliePokud přemýšlíte jak ušetřit za teplo, narazíte dříve či později na reflexní fólie pro topná tělesa, která slibují ušetření energií za vytápění. Je tomu skutečně tak, má to smysl? Pojďme se na to podívat.

Reflexní fólie je aluminiová fólie, která je nanesena na tenký polystyren. Fólie má odrážet teplo, které jinak zbytečně zahřívá zeď. Tomu skutečně tak je. Ihned po instalaci zjistíte, že za fólií zůstává zeď chladná. Fólie má však dva menší problémy. Prvním je její instalace, druhým pak její relativně „nepěkný“ vzhled.

Pokud máte v bytě radiátory, které jsou přichycené ke zdi, budete muset fólii opatrně dostat za topení a nějak fólii narovnat, aby se dala přichytit ke zdi (napravo a nalevo). Nejjednodušší způsob přichycení fólie je pomocí oboustranné lepící pásky. Ta fólii bez větších problémů udrží na zdi, výrazně zrychluje její instalaci, která se dá zvládnout do pěti minut, a navíc její deinstalace bude časem mnohem jednodušší.

Fólie samotná je nevzhledná a díky blyštivosti povrchu také celkem nápadná. S tímto se dá vypořádat tak, že kraje fólie nabarvíte barvou na zeď. Neředěný nátěr jde poměrně snadno na fólii válečkem nanést. Takto tedy lze okraje zamaskovat.

Má smysl instalovat fólii i když je dům zateplen?

Ano má to smysl, protože v tomto případě má radiátor ohřívat vzduch a ne zdi.

Jaká je životnost fólie

U fólie se udává životnost kolem 5 let.

Jaké teplo fólie snese?

Maximální teplotu u fólie udává výrobce. Nicméně nejedná se o žádné vysoké teploty. Fólie se tedy nehodí za krby, kamna aj. horké zdroje tepla.

Kolik tepla fólie odrazí zpět?

Opět záleží na konkrétním provedení, avšak udává se průměrně kolem 95% vráceného tepla.

Bude po instalaci fólie v místnosti větší teplo?

Techniky ano, odražené teplo se musí někde projevit, prakticky to však nepoznáte. „Větší teplo“ je subjektivní informace.

instalace reflexní folie
Ukázka instalace

One thought on “Má smysl používat reflexní folie pro topná tělesa?

  1. Reálné zkušenosti. Al folie s polystyrenem 3mm.
    Instalováno za tělesa před 15 lety. Tělesa byla sundaná, lepeno tuším PU „hadem“. Vše drží a funguje stejně jako po instalaci. Tepelný projev je takový, že při cca stejném výkonu topení je teplota v místnostech o 2 st, vyšší. Investice se vysoce vyplatí. Průměrná teplota otopné vody je 40-45 st.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..