Proč byly vypáleny Lidice?

Proč byly vypáleny Lidice?

Lidický památník dětem
Autor: Donald Judge Licence: CC BY 2.0

Vypálení Lidic, ležících nedaleko Kladna, byla tragická událost, která ve výsledku zasáhla celý svět. Důvod pro vypálení Lidic byl následující. Po atentátu na Heidricha, se Němci snažili dopadnou útočníky, kteří se v té době ukrývali v Praze v kostele svatého Cyrila a Metoděje v Reslově ulici navazující na Karlovo náměstí. Hned v den atentátu bylo zatčeno mnoho nevinných lidí a jakákoliv záminka pro německé vojáky stačila k tomu, aby rozpoutali peklo. Onou tragickou záminkou byla naprosto nevinná korespondence dvou mladých milenců, která se dostala Jaroslavu Pálovi, majiteli továrny na baterie ve Slaném, do rukou. V dopise stálo.

„Drahá Aničko! Promiň, že ti píši tak pozdě… Co jsem chtěl udělat, tak jsem udělal. Onoho osudného dne jsem spal někde na Čabárně. Jsem zdráv. Na shledanou tento týden a pak se už neuvidíme. Milan.“

Pan Pála si asi myslel, že jde o provokaci, nebo že autor je zapletený do atentátu na Heidricha. Proto předal dopis četníkům, kteří jej dali gestapu. A to stačilo k tomu, aby následně po smrti Heidricha byl rozpoután teror, který vyústil ve vypálení Lidic. Tolik ve stručnosti důvod vypálení Lidic. Zajímáte-li se o Lidice více, pak navštivte oficiální stránky Lidic.

Zdroj: Wikipedia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..