Tasemnice liščí – popis a léčba

Tasemnice liščí – popis a léčba

Správným názvem Měchožil bublinatý, latinsky pak Echinococcus multilocularis, je malinká tasemnice o velikosti od 1 do 5 milimetrů, jejímž cílovým hostitelem jsou psovité šelmy, zejména pak lišky. Mezihostiteli jsou různí savci, především hlodavci. Nakazit se jimi může i člověk.

Po napadení parazitem dochází k jeho uhnízdění v játrech, kde se může po mnoho let bez příznaků pomalu množit (platí pro člověka). V případě neléčení je nemoc téměř vždy smrtelná.

S narůstajícím množstvím lišek v ČR se zvyšuje pravděpodobnost nakažení mechožilem.

Příznaky nemoci

Jak již bylo uvedeno, můžete v sobě parazita mít až 15 let a to bez jakýchkoliv příznaků. V tomto mezidobí je možné správně diagnostikovat nemoc pouze pomocí sérologie. V pokročilém stádiu nemoci dochází ke zvětšování jater a k prvotní chybné diagnóze – rakovina jater. Při detailnějším zkoumání se zjistí, že se jedná o parazita.

Mezi prvotní příznaky patří žloutenka a bolest břicha. Mezi další příznaky patří únava, hubnutí, poruchy trávení, plynatost, nález při ultrasonografickém vyšetření (cysty) a zvětšená játra.

Léčba

Léčba probíhá nejčastěji v podobě operačního zákroku, kdy se odebere z těla postižená tkáň a nasadí se lék albendazol. Lék často bývá potřeba pobírat doživotně.

Zdroj infekce

U člověka je inkubační doba velmi dlouhá a je nesmírně obtížné tedy určit skutečný zdroj nákazy. Nejčastěji se pak má za to, že se člověk vajíčky nakazí z vlastních rukou, na které se dostanou díky kontaktu s nakaženým zvířetem, při zahradničení nebo farmaření. V neposlední řadě je možné se nakazit kontaminovanou vodou, případně konzumací neomytých lesních plodů.

Důležité: Vyjádření ministerstva zdravotnictví k přenosu tasemnice liščí na člověka (Zdroj).

Prevence

Prevence spočívá v dodržování hygieny, dostatečné tepelné úpravě potencionálně rizikových pokrmů, dále pak v pravidelném odčervování psů a koček, kteří se také mohou stát hostiteli. Pravděpodobnost, že se však nakazí, je nízká. Ani člověk, ani naši domácí mazlíčci nejsou cílovým hostitelem, ve kterém by se běžně parazit uchytil. Někdy k tomu však dojít může.

Zdroj: Wikipedia – Měchožil bublinatý