Víte odkud pochází káva? No možná se budete divit

Licence: CC BY 2.0 Autor:AndreasPoike

Káva je jeden z nejoblíbenějších nápojů světa, přičemž řada z nás si bez kávy nedokáže představit ráno. Zeptejte se však kohokoliv, odkud káva vlastně pochází, a uspokojivé odpovědi se vám nedostane. Kde je skutečná pravlast kávy, proto prozradí následující řádky.

Brazílie? Ale kdeže!

Patrně nejčastější odpovědí na shora nastíněnou otázku by byla Brazílie. Jedním z důvodů bude bezesporu fakt, že Brazílie je suverénně největším producentem kávy na světě. Dále za to jistě může i kultovní film Kulový blesk, kde zasloužilý umělec nabízí svým hostům dobrou brazilskou kávu (legendární scény si můžete připomenout zde: https://www.youtube.com/watch?v=lnaxRp2PnRE). Z Brazílie však káva nepochází a ani se tu do příjezdu evropských kolonizátorů nepěstovala. Úplně stejně jsou na tom pak i další země Jižní a Střední Ameriky, i přestože dnes patří mnoho těchto zemí mezi významné producenty kávy.

Východní Asie? Zase vedle!

V pořadí druhým a třetím nejvýznamnějším producentem kávy jsou Vietnam a Indonésie. Ani odtud káva nepochází. Za zmínku však stojí informace, že Vietnam se na druhou příčku vyhoupl teprve nedávno. Ještě v roce 1990 se zde vypěstovalo pouhé 1,5 % světové exportní produkce kávy. Dnes se podíl pohybuje kolem 17 %. Na Vietnamu je rovněž zajímavé to, že se zde výrazně více pěstuje odrůda Robusta. Z Indonésie zas pochází známá káva Kopi Luwak, vyhlášená lahůdka s velmi jemnou chutí i aroma. K dostání je i u v tuzemských specializovaných obchodech, kupříkladu ZDE. Co je na této kávě zvláštního? Prošla celým trávicím traktem cibetky, drobné kunovité šelmy, která se v noci prohání po indonéských pralesích.

Obraťme pozornost na černý kontinent

Další významné producenty kávy bychom našli v Africe. Nejvýznamnějším z nich je pak Etiopie, která je rovněž námi hledanou pravlastí kávy. Není tak divu, že i její název má kořeny zde. Kaffa je totiž názvem jedné z etiopských provincií, kde se prý káva začala pěstovat úplně poprvé. Etiopská káva je přitom mezi odborníky velmi ceněna pro svou jemnou a plnou chuť, ve které vynikají čokoládové a oříškové tóny. Není tedy divu, že etiopská káva patří mezi nejžádanější kávy světa (k sehnání je samozřejmě i u nás – třeba ZDE), a tak je Etiopie 6. největším producentem kávy na světě. Kromě Etiopie patří mezi významné africké producenty kávy také Uganda, Pobřeží Slonoviny či Madagaskar.

Jak si připravit opravdu lahodnou kávu? Přečtěte si naše nedávno publikované inspirativní návody, které se věnují přípravě kávy ve french pressu a moka konvičce.