Nobelova cena míru

Nobelova cena je považována za jedno z nejprestižnějších ocenění vůbec. Ocenění vzniklo na základě poslední vůle švédského chemika a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Ten dokázal svými vynálezy a podnikání během svého života vydělat velké množství peněz, které se na jeho konci rozhodl věnovat pomoci lidstvu – „těm, kteří prokáží lidstvu největší užitek“. Ve své závěti z listopadu 1985 odkázal téměř veškerý svůj majetek, tedy zhruba 32 milionů švédských korun Nobelově nadaci, kterou sám založil. Tyto peníze, pod správou Královské švédské akademie věd, byly vloženy do cenných papírů a z jejich úroků jsou dodnes hrazeny finanční odměny pro vítěze cen. Nobel ve své závěti vyjmenoval pět oborů, ve kterých budou ti nejlepší Nobelovou cenou odměňováni: chemie, fyzika, fyziologie nebo medicína, literatura a světový mír. K cenám byla Královskou švédskou akademií věd později přidružena ještě cena za přínos pro ekonomii.

První Nobelova cena míru byla udělena v roce 1901. O jejím vítězi rozhoduje vždy pětičlenná komise vybraná norským parlamentem. Podmínkou pro nominaci na Nobelovu cenu míru je, že nominovaný musí být v době nominace živý. In memoriam lze tedy cena udělit pouze v ojedinělých případech, tedy pokud laureát zemře v době mezi nominací a slavnostním předáním. Jméno laureáta komise oznamuje již v polovině října. Nobelovu cenu míru mohou v jeden rok získat maximálně tři kandidáti, všichni se však musí zasadit o stejnou věc (působit ve stejném konfliktu apod.). Slavnostní ceremoniál předání ceny probíhá každoročně 10. prosince, v den úmrtí Alfreda Nobela, na radnici v norském hlavním městě Oslu. Slavnostního předání se kromě komise účastní norská královská rodina a zástupci jednotlivých států. Každý laureát Nobelovy ceny získá medaili, diplom a finanční odměnu. Na přední straně medaile je vyobrazen Alfred Nobel a najdeme zde roky jeho narození a úmrtí římskými číslicemi, na zadní straně je latinský nápis Pro pace et fraternitate gentium (v českém překladu Pro mír a bratrství mezi národy). Grafika, kterou můžeme najít na diplomu je pro každý diplom jiná. Finanční odměna, kterou laureát obdrží, dosahuje průměrně výše 8 milionů švédských korun (v přepočtu zhruba 23 000 000Kč). Tyto finance by měly být použity pro další rozvoj činnosti laureáta, v tomto případě tedy k mírovým účelům.

Nobelova cena míru je z Nobelových cen jediná, která může být kromě jednotlivce udělena i organizaci. Celkem již Nobelovu cenu míru získalo 20 organizací a nejoceňovanější byl Červený kříž, který Nobelovu cenu za mír získal hned třikrát (v letech 1917, 1944 a 1963). I posledním nositelem Nobelovy ceny míru z roku 2013 je organizace, konkrétně Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Dalšími oceněnými organizacemi byla např. v roce 1977 Amnesty International, organizace bojující za mír v nedemokratických státech, prosazující zákaz trestu smrti atd. nebo v roce 1999 Lékaři bez hranic, humanitární organizace zajišťující zdravotnickou pomoc v krizových situacích, ve válečných oblastech a rozvojových zemích.

Ze známých osobností získal Nobelovu cenu míru např. v roce 2009 Barack Obama, současný, 44. prezident USA za zvláštní snahu o posílení diplomacie a spolupráce mezi národy nebo v roce 1953 George Catlett Marshall, americký generál a později ministr zahraničí, který je známý zejména Marsahllovým plánem – plánem hospodářské pomoci evropským zemím po 2. světové válce (země pod vlivem SSSR tuto pomoc odmítly). V roce 1979 získala za humanitární činnost Nobelovu cenu míru i Matka Tereza – žena, která zasvětila svůj život službě Bohu a chudým. Pokračovatelky Matky Terezy, Misionářky lásky, pokračují v charitativní činnosti v různých zemích (včetně ČR) dodnes. Matka Tereza odmítla slavnostní banket po předání Nobelovy ceny a peníze z něj přidala k získaným penězům na pomoc chudým.
Zdroj: „Nobelprize.org“. Nobelprize.org. Nobel Media AB 2013. Web. 25 Nov 2013. <http://www.nobelprize.org>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..