Bohužel jsou mezi námi tací, kteří od nehod ujíždějí, i když k tomu nemají důvod, protože by vše zaplatila pojišťovna (tedy pokud platí povinné ručení). Klasickým příkladem jsou drobné nehody na parkovišti, kdy při vyjíždění někdo svou neopatrností nabourá cizí auto. Někdy se jedná o pár škrábanců, jindy i o promáčklé plechy, které vyžadují odvoz auta do servisu. Otázka je, co se s tím dá dělat?
Co dělat, když nevíte kdo vám naboural auto?
Popravdě moc možností nemáte. Předně, je potřeba zavolat policii, která provede šetření a zápis o nehodě. Pokud jsou v okolí jakékoliv kamery (třeba i v obchodech), které vidí na místo, kde jste parkovali, pak je dobré zkusit sehnat záznam z doby nehody. Kamer na ulicích je čím dál více, takže to za zkoušku stojí. Každopádně, pokud je poblíž městský kamerový systém, tak máte slušnou šanci na úspěch. Pokud se vám podaří záznam sehnat a je-li z něj možno zjistit, kdo je pachatelem, pak máte vyhráno, protože bude oprava automobilu hrazena z pojistky viníka.
Pokud se vám nepodaří zjistit, kdo nehodu zavinil, máte dvě možnosti. Buď obrátit na Českou kancelář pojistitelů (ČKP), která vám může nehodu uhradit z garančního fondu, nebo pokud máte havarijní pojištění, tak opravu zaplatit z něj. Pozor na to, že ČKP vám uhradí nehodu pouze, pokud přesáhla hranici 10.000,-Kč a nebo, pokud došlo ke škodě na zdraví či životě.
To je asi tak vše. Bohužel, pokud nenajdete viníka, tak si uražená zrcátka, oděrky laku, promáčklé plechy apod. musíte uhradit sami, tedy pokud nejezdíte velmi drahým autem.
Mimochodem, věděli jste, že ročně od nehod odjede zhruba kolem 12.000 viníků? Hrozné že? Však si sami určitě vzpomenete na to, jak jste viděli někoho nabourat do jiného auta při vyjíždění z parkoviště a ihned odjet, že?