Co je to NFC?

Co je to NFC?

Se zkratkou NFC se můžete setkat nejčastěji v souvislosti s mobilními telefony a platebními kartami, které mohou za největší rozšíření technologie NFC. Pojďme se na význam zkratky NFC podívat blíže.

Co je NFC

NFC znamená Near Field Comunnication, a jedná se o sadu protokolů, které umožňují komunikovat elektronickým zařízením, zejména mobilům na krátké vzdálenosti, v řádu jednotek centimetrů. Data se přenášejí half-duplexně pomocí elektromagnetické indukce mezi smyčkovými anténami obou NFC zařízení. Rychlost přenosu dat je velmi nízká, v závislosti na použitém protokolu maximálně 53 KiB/s.

Hlaf-duplex znamená, že zařízení v jeden okamžik buď data přijímá, nebo odesílá.

Využití NFC

Komunikace na krátkou vzdálenost se používá zejména pro bezkontaktní platby, mikroplatby, pro autokonfigurace Wi-Fi zařízení, pro párování telefonů využívající Bluetooth, pro výměnu dat mezi mobilními telefony, případně mezi NFC tagy. NFC tag je pasivní zařízení podobné RFID čipům, s tím rozdílem, že oproti RFID podporuje oboustrannou komunikaci.

Chcete-li platit pomocí NFC, můžete jako platební aplikaci používat rozšířený Google Wallet, který funguje jako na mobilních telefonem s operačním systémem Android, tak i iOS od Apple. Aplikace Google Wallet má mimo platebních funkcí i další zajímavé rozšíření, např. zobrazování nabídek prodejců apod.

Logo Google Wallet

Kde lze NFC platit?

V ČR lze platit NFC na značném množství terminálů. Ty musí být odznačeny různými variacemi následujícího označení – jen částí, různé barvy, označením „Plaťte bezkontaktně“ apod.

paypass loga NFC

NFC a mobilní telefony

Zdaleka ne každý mobilní telefon NFC podporuje. Pokud si budete kupovat nový mobil, dejte si na to pozor. Pokud váš mobil nemá NFC, můžete si sehnat tzv. platební nálepku, kterou si na telefon, nebo kamkoliv jinam, můžete nalepit. Platební nálepky lze sehnat ve vaší bance.

Upozornění: Samotné NFC protokoly nejsou považovány za bezpečné. Obsahují velmi primitivní ochrany. Z toho důvodu se o bezpečnost, nejčastěji v podobě šifrování, musí starat samotné aplikace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..