Co je RAW FOOD neboli živá strava?

Papriky

RAW FOOD se dostává v poslední době do popředí zájmu všech, kteří se zajímají o to, co konzumují. Je návratem ke kořenům, protože právě živá strava byla tím, čím se přirozeně stravovali naši dávní předci. Co si pod tímto pojmem tedy představit?

Co je živá strava?

Vybavil se vám jako první talíř plný něčeho, co se ještě hýbe? Pak jste na omylu. Živá strava znamená stravu syrovou, tepelně ani chemicky neupravenou, nikoliv skutečně živé tvory. Jde o zeleninu a ovoce v syrovém stavu, o semínka a ořechy, obilniny, klíčky a podobné zdroje vitamínů, minerálů, stopových prvků a enzymů v té nejčistší podobě. Základem je jejich konzumace v nezpracované podobě nebo při použití teplot maximálně do 45°C. Poté se již mění molekulární struktura potravin, což není přirozené. Lidé stravující se touto živou stravou se nazývají vitariáni.

Živá vs. mrtvá strava

Vařením či jinou tepelnou úpravou se zničí až 85% prospěšných látek obsažených v potravinách a odpaří se také většina vody. To vede k tomu, že naše tělo přijímá méně živin, než by potřebovalo, a také hůře tráví, protože právě voda přirozeně obsažená v potravinách pomáhá správnému fungování našeho trávícího systému. Tato voda je důležitá také pro detoxikaci, protože ředí krev a pomáhá urychlit odvádění škodlivin z těla pryč. Tepelnou úpravou se ztrácí i přirozená chuť potravin, která jim pak bývá v mnoha případech dodávána pomocí různých často nepříliš zdravých přísad. Oproti tomu živá strava je tou nejpřirozenější, nejlépe stravitelnou a nejpřínosnější výživou pro náš organizmus.

Jak se stravovat podle zásad RAW FOOD?

Je téměř nemožné vyloučit ze svého jídelníčku tepelně upravené potraviny. Někteří zarytí vitariáni se živí pouze 100% živou stravou, ale není to určitě nutné. Důležité je vyvážit příjem vařené stravy co největším poměrem té živé, ideálně až 80% : 20% v její prospěch. Samozřejmě ale záleží na každém, jak si tento poměr upraví, aby byl jídelníček nejen zdravý, ale také chutný a dlouhodobě udržitelný.

Co vám takové stravování přinese?

V první řadě lepší zdravotní stav. Mnoho nemocí a zdravotních obtíží souvisí s nedostatkem minerálů, vitamínů a dalších látek, které díky syrové stravě bohaté na živiny snadno doplníte. S tím souvisí i více energie a chuti do života, odolnější imunita a detoxikované tělo. Ruku v ruce pak s tím přijde i příjemný úbytek kilogramů, protože toto stravování je zároveň zdravým způsobem hubnutí bez trápení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..