Vařit zdravě a zároveň chutně není nemožné, jak by se mohlo někomu zdát. Chce to jen znát způsoby přípravy, které z pokrmů udělají výtečné lahůdky a zároveň jim zachovají všechny výživové hodnoty. Takovým způsobem je i pošírování pocházející z proslulé francouzské gastronomie.
Pošírování (francouzsky pocher) je šetrným postupem, při kterém je zachována přirozená chuť a barva pokrmu a také všechny prospěšné živiny. Původně tato metoda vznikla k přípravě „ztracených vajec“, která se rozklepávají do horké vody. Technika přípravy spočívá právě ve vložení suroviny do malého množství horké vody, která má teplotu mezi 75 – 95°C, nikdy však nesmí vařit. Kromě vody se používá i kuřecí či rybí vývar, voda se sójovou nebo rybí omáčkou, mléko, kokosové mléko, víno nebo cukerné roztoky v případě ovoce. Vhodná tekutina se vybírá podle druhu připravovaného pokrmu a podle toho se také dochucuje kořením a bylinkami. Nikdy se ale nepoužívá olej, i proto patří pošírování mezi nejzdravější způsoby vaření.
Pošírováním se připravují především jemné suroviny, které se obvykle během varu rozpadají nebo vysychají. Kromě vajec je to například kuřecí maso, ryby, mořské plody, knedlíčky, zelenina nebo ovoce.
Samotný postup a délka přípravy záleží na typu pokrmu a velikosti jednotlivých kousků. Například u masa a ryb je dobré větší kusy vložit do studené vody a postupně je zahřívat, aby se rovnoměrně provařily i uvnitř. Malé kousky oproti tomu vložíme už do horké vody, aby byly rychle hotové a udržely si svou šťavnatost. Po několika minutách pošírování je vhodné ponechat pokrm ještě zhruba jednou tak dlouho v horké vodě dojít a po vyjmutí jej chvilku nechat odpočinout. Díky této trpělivosti bude výsledkem zdravá lahůdka vonící a chutnající přímo báječně.