Virtualizace obecně je velmi oblíbená, protože umožňuje efektivněji využít výkon stávajícího hardware a možnosti softwaru mnohem efektivněji s výrazně nižšími náklady, vyšší škálovatelností apod. Podobně je tomu také i u virtualizace desktopů, kterou si v krátkosti představíme.
Virtualizace desktopů
V jednoduchosti, virtualizace desktopů dále jen VD, znamená, že na nějakém serveru běží váš virtuální počítač (koncová pracovní stanice), ke kterému se vzdáleně připojujete pomocí nějaké z aplikací pro vzdálenou plochu. Vám tak na stole stačí mít pouze počítač v podobě tenkého klienta, na kterém spustíte vzdálenou plochu a připojíte se na virtuální počítač.
VD má několik výhod a několik nevýhod. Výhody jsou následující. Nemusíte mít ve firmě žádného IT technika. IT si totiž zpravidla kupujete jako službu (IT as a service) od vybraného poskytovatele těchto služeb, pokud si tedy vše neprovozujete sami na svém serveru. I přestože se vzdáleně připojujete k virtuálnímu počítači, vše funguje, jako kdybyste se na žádný VD nepřipojovali. Tiskárna tiskne jako vždy, skener skenuje, USB zařízení normálně fungují. V případě IT as a Service nepotřebujete žádný server, vše již na serveru běží u poskytovatele této služby. Nástup nového zaměstnance znamená, že mu jen dáte pouze přístup a počítač, respektive tenkého klienta, na kterém bude pracovat. Nemusíte řešit zálohování, protože se server s vašimi virtuálním počítači již automaticky zálohuje atd. Jedna z velkých výhod je také vysoká mobilita. Na VD se můžete připojit odkudkoliv, třeba z dovolené. Neřešíte krádeže notebooků. Zloděj získá jen železo, ale ne data. Ta jsou na serveru.
Nevýhody jsou následující. Potřebujete vždy mít po ruce rychlý a funkční internet/počítačovou síť. Pokud dojde k výpadku, nemůžete pracovat. Asi největším problémem je bezpečnost dat. V zásadě nevíte, co se s nimi tam někde v internetu (u poskytovatele služby) děje. Pokud data nejsou šifrována, leží někde bezprizorně a vy nad nimi máte maximálně fiktivní kontrolu. Pokud chcete VD používat, trvejte na silném šifrování.
VD má mnoho výhod, zejména ekonomických, ale také pár nevýhod, především bezpečnostních. Záleží jak se k VD postavíte a co od IT požadujete. Příklad. Pokud máte vysoké požadavky na IT a budete si vše spravovat sami (vlastní server, o který se vám stará IT oddělení), pak je VD skvělým řešením pro drtivou většinu kancelářských počítačů. Umožní vám to snadno spravovat stovky počítačů. Pokud si však platíte IT as a service, pak zvažte jak moc se zvládnete při výpadku obejít bez vašich dat. Může dojít k výpadku internetového spojení a to dokonce i zálohy, což se čas od času u větších výpadků stane. Dále pokud pracujete s citlivými informacemi (účetnictví, CRM, s daty zákazníka apod.), vyžadujete šifrování dat pomocí silných moderních šifer.