Co znamená pojem „podpora kojení“?

matka s dítětemV posledních letech je na vzestupu trend, který se popisuje právě jako podpora kojení, tedy prosazování přirozeného kojení dítěte z matčina prsu oproti umělým mlékům a kupovaným dětským výživám v době novorozenecké. Pokud existuje šance na rozkojení maminky a spokojené sání miminka, měla by se vždy využít. V rámci podpory kojení mluvíme o různých prostředcích a tím myslíme i rady, spolupráci a nácvik třeba kojících technik s laktační poradkyní nebo zkušenou mámou.

Psychika

Duševní pohoda a vnitřní naladění je nejdůležitějším faktorem pro celkovou pohodu a sehrání s dítětem a probíhá již od těhotenství. Prsa se obvykle začínají nalévat mlékem v posledním trimestru, kdy se tělo již plně připravuje k porodu a následnému krmení miminka. Základním předpokladem je uvědomění si maminky, že chce své dítě kojit a zbytečně si nebude připouštět negativní postoj. To se týká například případů, kdy se v rodinné historii traduje, že matka ani babička třeba nekojily a rovnou podávaly umělé mléko typu Sunar. Další překážkou může být rizikový nebo předčasný porod, kde se zvyšují obavy o zdraví dítěte a tím opět dochází ke stresování maminky. Je dobré to i v náročných chvílích nevzdávat a vyžádat si pomoc laktační poradkyně (přítomna ve většině českých porodnic), nebo mít domluvenou již vlastní poradkyni, ve kterou má maminka důvěru.

Péče o poprsí

Vhodné jsou pravidelné masáže už před porodem, které jsou výbornou prevencí proti vzniku ragád – prasklinek vznikajících při intenzivním sání miminka a později také během růstu prvních zoubků. Některé maminky s tímto problémem nemají potíže, jiné s citlivějšími bradavkami péči uvítají. Zároveň takovou masáží podporují prokrvení a správnou činnost mléčných žláz, tudíž je péče o poprsí velmi užitečná. Lze se také poradit s laktační poradkyní.

Kontakt s novorozencem

Možná jste slyšeli o slově „bonding“ – nejedná se o žádný moderní výstřelek, ale již pradávnou aktivitu, která ale byla potlačena ve jménu moderního „záchranářského“ porodnictví. Právě bonding, neboli přiložení novorozence na hrudník mámy, je enormní psychologický i biologický spouštěč všech přirozených procesů včetně laktace a kojení, který výrazně pomůže k prvnímu přisátí. Pokud se to v porodnici z různých důvodů nepovede, tak máma nemusí zoufat, ale naopak si vyžádat co nejrychlejší přiložení k prsu, což je další nádherný zážitek.

Netřeba již zmiňovat, jak důležitý je kontakt s miminkem již v bříšku včetně tatínka.

Nedostatečná tvorba mléka

Pokud mají maminky pocit, že mléko nelze z prsou vymačkat nebo je celý proces bolestivý pro pár kapek, stačí využít odsávačky mateřského mléka. K dostání jsou manuální nebo elektrické, které jsou o dost pohodlnější nejen u vícerčat. Na trhu jsou nejznámější odsávačky od Philips Avent, nebo zdravotnické značky Medela, jejíž odsávačky naleznou mámy i v porodnicích. V případě zájmu o půjčení odsávačky lze kontaktovat některou z partnerských poboček Medela na jejich webu.

Technika sání a režim

Bereme v potaz tvar bradavky, tvorbu mléka v prsou a způsob přisátí miminka a úhel s polohou dítěte během kojení. U zdravého prcka je rytmika sání již plně rozjetý reflex od přírody, ze zkušeností i předčasně narozené děti s ohroženým vývojem a krmením umělou sondou se umějí naučit přirozenému kojení z prsou.

U vpáčených bradavek, které tvarově brání snadnému vložení do úst miminka, využijeme pomůcek, jako jsou kojící tvarovače a kloboučky na bradavky.

Kojící polštář – úžasná ulehčující pomůcka pro kojení v sedě i na posteli. Správně vybraný kojící polštář by měl pohodlně držet kolem pasu maminky a samozřejmě poskytovat miminku dostatek pohodlí. Existují tři hlavní výplně polštářů: pohankové přírodní, EPS zdravotně nezávadné kuličky a latexové. Z osobní zkušenosti je nejlepší latexová výplň, která dlouhodobě drží tvar po dítěti a je moc příjemná, ovšem pohodlné jsou i pohankové slupky a polystyrenové kuličky.

Strava maminky a doplňky

Důležitý je kvalitní pitný režim, protože logicky se mléko skládá především z vody a tu je potřeba doplňovat v dostatečném množství a správné formě. Ideální jsou tekutiny, které obsahují ještě „něco“ navíc, co podpoří samotnou tvorbu mléka v prsních žlázách, jako jsou kojící čaje pro mámy, nebo potravinové doplňky na přírodní bylinné bázi (podobné složení mají i čaje).

Existují různé potraviny a bylinky, které pomáhají k lepší stimulaci a následné tvorbě mléka ve žlázách a řada maminek těchto podpůrných látek využívá. Sice se jedná o dražší alternativu, ale i některé laktační poradkyně samy doporučují takové doplňky, protože zažily osobní pozitivní zkušenost. Na českém trhu mají maminky dobré výsledky s americkým výrobcem Motherlove, který nabízí přírodní tablety pod příznačným názvem More Milk Plus.

V jídelníčku maminky by se neměly vyskytovat příliš aromaticky výrazné potraviny jako je třeba česnek. Naopak kmín, fenykl nebo anýz a další koření nebo čerstvé bylinky pomáhají a také podporují dobré trávení, které se projeví i proti kolikám v bříšku miminka.

Konzultace a rady

Není třeba se příliš strachovat, jak si všechny tyto věci zapamatovat a hlídat. Je to postupný proces a základem je pohodové vyladění psychiky maminky. Přehledně jednotlivé kroky shrnuje Liga kojení, oficiální organizace, která sdružuje vzdělávané laktační poradkyně, které s kojením pomohou a poradí po celé republice. V seznamu Kojící ligy si také můžete vyhledat kontakt na nejbližší poradkyni, nebo zaslat bezplatný dotaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..