Jak doma šetřit elektrickou energií?

Jak doma šetřit elektrickou energií?

Autor: Couleur Zdroj: Pixabay

S příchodem dohody pro Evropu s názvem Green Deal nás čekají krušné časy. Už teď se ví, že to nebude tak snadné, jak bylo naplánováno, protože přechod na alternativní zdroje energie je vázaný na technologický pokrok a to zejména ve skladování elektrické energie. Sice se již nyní rýsují slibné technologie, ale ještě bude dlouho trvat, než se začnou masově používat. Nemluvě o tom, že budou alespoň z počátku velmi drahé. Do jaké míry to Evropu ekonomicky zlikviduje je pak samostatná otázka na dlouhé povídání, které však není předmětem tohoto článku.

A jak začít? Předně tak, že si uvědomíme, že váš největší nepřítel nejsou spotřebiče, jakým je třeba rychlovarná konvice s příkonem kolem 1,5 kW, ale malé spotřebiče, které když se nepoužívají jsou v tzv. stand by režimu. Doma máte zajisté Wi-Fi, nabíječky mobilů, televizor, počítač aj. spotřebiče, které i když nic nedělají, spotřebovávají malé množství energie, které vás může stát dost peněz. Jak to? Dejme tomu, že spotřebič ve stand by režimu odebírá 2 W x 10 spotřebičů je 20 W. Za 24 hodin (pro jednoduchost) je jejich denní spotřeba 480 Wh. Měsíční pak 480 x 30 =  1440 Wh. To vše krát 12 a zjistíte, že za rok vyplácáte zbytečně 172800 Wh elektrické energie, což je 172,8 kWh. Když si  tuto hodnotu vynásobíme cenou za kWh cca 6 Kč (orientační cena v roce 2022), vyjde nám, že za spotřebiče, které nic nedělají, za rok zaplatíme 1036 Kč. Není to moc, ale není to ani málo. Je to tisícovka, kterou můžete využít jinak, ne ji jen tak vyhodit z okna.

Z uvedeného vyplývá, že mezi největší žrouty elektrické energie bude také patřit lednička. Proč? No protože pracuje „pořád“. Nevypínáme jí a i když její motor spíná jen čas od času, vychladit, popřípadě zamrazit jídlo, nějakou tu tisícovku stojí. Mimochodem, víte, jak zjistíte skutečnou spotřebu spotřebičů, jako je lednička/mraznička, která spíná nepravidelně, nebo třeba pračka, která má největší spotřebu když ohřívá vodu? Jednoduše na energetickém štítku, který takovéto spotřebiče musí mít. Hledejte tam hodnotu kWh/rok. Údaj pak vynásobte vaší cenou za kWh a víte, kolik ročně za provoz takového spotřebiče platíte. Hodnota je to samozřejmě orientační, záleží na četnosti využívání vašich spotřebičů a také na jejich stáří, kdy s postupem času se zpravidla zvyšuje jejich spotřeba.

Při nákupu ledničky dejte pozor na to, že levná rozhodně neznamená výhodnější nákup. I malá lednička za pár tisíc může mít klidně o 40% vyšší spotřebu než drahá velká lednička. A když si uvědomíme, že ledničku nekupujeme na rok, ale třeba na desetiletí, tak když si to propočítáte, zjistíte, že se absolutně nevyplatí kupovat to nejlevnější. Ideálně, pokud chcete šetřit, vychází nejlépe zlatý střed. Tedy ne přehraně drahá, s rozumnou spotřebou a přiměřenou kapacitou. A rozhodně nekupujete námrazové ledničky, ale vzduchem chlazené.

Bez měření není vědění

merak spotreby

Kupte si měřič spotřeby elektrického proudu, u kterého vás budou především zajímat Watty [W]. To je absolutní základ. Budete se divit, co všechno můžete zjistit. A jak měřit? Já to dělám tak, že si spotřebiče z místnosti zapojím do prodlužovacího kabelu, čímž zjistím, kolik dohromady spotřebují když jsou zapnuté a kolik když jsou vypnuté. Je to jednodušší, než každý spotřebič měřit zvlášť a někam si to psát. Například jsem zjistil, že v mé pracovně, i když je vše vypnuté, mám spotřebu 45 W. A to není málo. Dělal to počítač, který ve spánku spotřebovával 30 W, od té doby ho úplně vypínám.

Na svícení používejte výhradně LED technologii

Rozhodně doporučuji vyměnit všechny žárovky v bytě za LED žárovky nebo LED svítidla. Při nákupu vybírejte takové žárovky, které mají co nejnižší spotřebu. A pozor, kupovat úsporné žárovky není nutně finančně nákladné. Alza, nebo třeba Ikea, nabízí své privátní značky LED žárovek, které stojí pár korun a přitom svítí velmi dobře, dlouho vydrží a mají malinkou spotřebu. Stačí se vyhnout drahým značkám a pak ve zbytku hledat to nejlepší. Je jedna firemní značka, kterou zde raději nebudu uvádět, která je velmi oblíbená a má spoustu zajímavých a kvalitních výrobků, ale co se týče LED žárovek, tak je lepší se jí vyhnout.

A nemyslete si, LED žárovka neznamená, že je to perpetum mobile. Například dekorativní LED osvětlení také spotřebuje dost energie, když si uvědomíme, že může být zapnuté velkou část dne.

Vypínejte nepotřebné spotřebiče úplně, ne do stand by režimu

Nepoužívané spotřebiče, jako je třeba uspaný počítač, nebo notebook, úplně vypínejte. Zde bych rád upozornil na to, že existují chytré zásuvky, které si můžete nastavit, tak, že automaticky v noci úplně vypnout spotřebiče, které v tu chvíli nepotřebujete. Třeba televizi, set-top box aj.

Modernizujte

Zamyslete se, jestli není na čase koupit nové elektrické spotřebiče s výrazně menší spotřebou. Klasicky staré ledničky je dobré vyhodit, pokud máte doma ještě staré CRT televizory, kupte si třeba v bazaru LCD televizor. Používáte domácí klimatizaci? Zkuste se zamyslet nad její výměnou za ekonomičtější. Používáte přímotopy? Zkuste je vyměnit za akumulační kamna, která se nabíjí v noci, v nočním tarifu.

Máte vhodný elektrický tarif?

Pokud používáte na vytápění elektřinu, a nemáte tzv. noční proud (noční tarif), pak je na čase zavolat rozvodným závodům a poprosit je o změnu tarifu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..