K čemu je dobrá hlíva ústřičná a jak se konzumuje?

K čemu je dobrá hlíva ústřičná a jak se konzumuje?

Zdroj: Wikipedia
Zdroj: Wikipedia, Autor:Ericsteinert

Hlíva ústřičná viz. obrázek, je jedlá dřevokazná houba z čeledi hlívovitých, která patří mezi nejvzácnější houby. Roste od konce léta až do zimy, při mírné zimě často i na jaře, na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů, zejména na bucích, vrbách, ořešácích, břízách, topolech nebo jeřabinách. Pěstovat si jí můžete relativně snadno i doma. Pro potravinářský a farmaceutický průmysl se pěstuje ve velkém podobně jako žampiony. Hlívu si tedy můžete po celý rok koupit v obchodech jako celou houbu, nebo nakládanou, sušenou apod.

Obecně o hlívě ústřičné

Hlíva ústřičná je nesmírně oblíbenou houbou ze dvou důvodů. Jednak je nesmírně chutná. Má jemnou chuť a příjemné houbové aroma, díky čemuž je často vyhledávanou všestranně použitelnou pochoutkou. Dále ze zdravotního hlediska je nesmírně prospěšná pro lidský organizmus. Obsahuje totiž kromě důležitých vitamínů jako B, D, C, K a minerálů jako železo, fosfor, sodík, selen aj. také nesmírně důležitý prvek, kterým je tzv. beta 1,3-D glukan, který významně posiluje funkci imunitního systému.

Beta 1,3-D glukan se nachází v buněčných stěnách kvasinek a hub. Pokud se glukany naváží na buňky imunitního systému tzv. makrofágy, dochází k aktivaci makrofágů a podpoře nespecifické imunity. Tu zajišťují nejrůznější chemické bariéry na kůži a sliznicích, včetně bílých krvinek a interferonů (zjednodušeně řečeno).

Vlastnosti Beta 1,3-D glukanu

  • zlepšuje a zrychluje léčbu infekčního onemocnění virového, bakteriálního, plísňového i parazitárního původu
  • glukany mají lokální i systémový protinádorový účinek
  • chrání před ozářením odchytáváním volných radikálů
  • urychluje léčbu a hojení ran
  • snižuje cholesterol
  • zvyšuje produkci inzulínu, čímž pomáhá zlepšit kvalitu života diabetikům
  • pomáhá HIV nemocným lidem
  • pomáhá zpomalit stárnutí
  • a mnoho dalších příznivých účinků

 

Skvělé také na Beta 1,3D glukanu je skutečnost, že u něj nebyla prokázána žádná toxičnost ani při dlouhodobém používání. Není se tedy čemu divit, že hlíva ústřičná je často nazývána elixírem věčného mládí nebo zázračnou houbou.

Hlíva ústřičná v kuchyni

Zpravidla se z hlívy ústřičné konzumuje klobouk houby. Jíst se dá i tuhá třeň, která se suší a rozemílá na houbový prášek, který lze následně použít jako koření.

Jak již bylo zmíněno, má hlíva z hlediska použití v kuchyni všestranné použití. Lze nakládat do octa nebo sušit. Zároveň je to vynikající surovina do polévek, omáček  různých nálevů. Doporučuje se vyzkoušet hlívu i vyudit.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..