Asi každý z vás moc dobře ví, že ve střevech nám s trávením pomáhají mnohé bakterie, které považujeme za přátelské – souhrnně je nazýváme střevní mikroflórou. Mezi nejznámější patří bakterie lactobacillus acidophilus a lactobacillus bifidis, přičemž ve střevech je podobných přátelských bakterií více.
Antibiotika a střevní mikroflóra
Naprostá většina antibiotik jsou takzvaně širokospektrální antibiotika, která vám často vyléčí nejen nemoc, která vás sužuje, ale často třeba také i jiné trápení, kterému normálně nevěnujete tolik pozornosti. Bohužel, tato antibiotika poškodí také vaší střevní mikroflóru, která je životně důležitá pro správné zažívání. Naštěstí se s tímto problémem dá bojovat, a proto se dnes čím dál více můžete setkat s tím, že vám lékař doporučí také používání tzv. probiotik.
Probiotika jsou organizmy, přidávané do potravin, nejčastěji mléčných výrobků, které mají za cíl nastavit ve vašich střevech rovnováhu mezi nepřátelskými bakteriemi a vaší střevní mikroflórou. Bohužel používání mléčných výrobků společně s antibiotiky není rozumné (mléčné výrobky snižují účinnost antibiotik), takže se probiotika doplňují pomocí probiotických výživových doplňků.
Co vám lékař neřekne
Lékař či lékárník vám sice doporučí používání probiotik, avšak vám již dále neřekne, že spolu s nimi je dobré také používat tzv. prebiotika. V jednoduchosti řečeno, jsou prebiotika energie pro probiotické organizmy. Díky prebiotickým látkám tak dochází k udržení a množení doplňovaných probiotik.
Mezi prebiotika se řadí i v poslední době velmi oblíbená sladkovodní řasa Chlorella, která má díky CGF růstovému faktoru nejen prebiotické vlastnosti, ale také mnohé další pozitivní účinky na lidský organizmus. Chlorella posiluje imunitu, oddaluje stárnutí, regeneruje buňky, normalizuje trávení a pomáhá organizmu v detoxikaci.